Paweł Gawłowski - ratownictwo medyczne dla każdego

Na zdjęciu Paweł Gawłowski. Fot. archiwum własne
Na zdjęciu Paweł Gawłowski. Fot. archiwum własne

Umiejętność ratowania życia i zdrowia przydaje się nie tylko medykom. Dr Paweł Gawłowski - pracownik naukowy, ratownik medyczny, popularyzator - od lat szkoli personel medyczny oraz organizuje konkursy, spotkania, pikniki i pokazy, które pomagają zaznajomić się z technikami ratownictwa. W pracy wdraża najnowsze osiągnięcia techniki, takie jak VR.

Dr Paweł Gawłowski jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Naukowiec.

Jako członek, a następnie szef Grupy Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław oraz instruktor Zarządu Głównego PCK z zakresu udzielania pierwszej pomocy, dr Gawłowski przeszkolił ok. 3 tys. osób. Jednocześnie, odkąd w 1998 roku został członkiem Grupy Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław, zajmuje się popularyzacją zagadnień związanych z ratownictwem i medycyną.

"Swoją przygodę z ratownictwem medycznym zacząłem od pełnienia dyżurów w grupie wolontaryjnej. Dowiedziałem się o niej od znajomych. Przyszedłem, zobaczyłem i już zostałem” - opowiada.

Organizuje spotkania, pikniki i pokazy, na których przez dekadę prezentował techniki oraz sprzęt związany z ratownictwem. Skorzystało z nich już ok. 10 tys. osób.

Był także współorganizatorem i sędzią olimpiad z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży. Jako ekspert występuje w programach telewizyjnych i radiowych. Można było go zobaczyć lub usłyszeć m.in. na antenie TVP, Radia Wrocław czy Radia RAM. W 2020 roku na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu stworzył projekt „Kierunek Zdrowie”, w którym, na każdym spotkaniu na żywo, ze wsparciem zapraszanych ekspertów przybliżał widzom tajniki medycyny i nowych technologii. Łącznie, do chwili obecnej materiały te obejrzało aż 70 tysięcy odbiorców!

Od lat współpracuje także z Dolnośląskim Festiwalem Nauki (DFN), gdzie przybliża gościom nowe technologie oraz sposoby postępowania w stanach zagrożenia życia. Przez organizatorów został wyróżniony jako jeden z 25 najlepszych popularyzatorów nauki w ramach DFN i został zaproszony do nagrania specjalnego podcastu na 25-lecie Festiwalu.

W 2019 r. otrzymał główną nagrodę w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia w dziedzinie „Nauka”. Uhonorowano go za wdrażanie wirtualnej rzeczywistości do nauczania pierwszej pomocy. Dr Gawłowski opracowuje również proste w odbiorze materiały związane z zasadami udzielania pierwszej pomocy dedykowane dla dzieci i dorosłych. Wydawnictwo UMW wydało już dwie, tego typu pozycje - "Praktyczny Przewodnik Pierwszej Pomocy" oraz "AED - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny".

Jest pomysłodawcą i organizatorem Dolnośląskiego Spotkania z Ratownictwem. W imprezie tej wzięło udział już 10 tys. mieszkańców aglomeracji. W jej trakcie mogli zapoznać się z najnowszymi odkryciami naukowymi w zakresie medycyny ratunkowej i uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez służby ratunkowe.

W czasie pandemii COVID-19 prowadził programy edukacyjne z zakresu bezpiecznego zachowania - był współtwórcą filmu instruktażowego, kierowanego do młodzieży, który przedstawiał bezpieczne zachowania podczas pandemii w środowisku szkolnym. Wyprodukowany przez miasto film był dystrybuowany do wszystkich szkół gminy Wrocław. W tym roku, w ramach popularyzacji zagadnień medycyny i zdrowia publicznego, dla mieszkańców Wrocławia i okolic zorganizował konferencję pt. „Bezpieczny Wrocław”, w czasie której był przewodniczącym komitetu naukowego. Konferencja była transmitowana w social mediach i każdy widz mógł zadać pytanie przedstawicielom uczestniczących w niej służb zawodowych oraz ochotniczych. Na przekazach dra Gawłowskiego korzystają odbiory z każdej grupy wiekowej - nawet dzieci w wieku 4 lat, które mogły np. słuchać pogadanek organizowanych w przedszkolach.

Za swoje największe osiągnięcie naukowiec uważa nieprzerwaną od 24 lat popularyzację nauki, zagadnień związanych z ratownictwem i medycyną. Od 1998 roku liczba odbiorców wszystkich popularyzatorskich działań dra Pawła Gawłowskiego przekroczyła pół miliona.

"Bez przedszkolaków, młodzieży szkolnej czy dorosłych nie byłoby mnie w tym miejscu. Ich potrzeba zdobywania i rozumienia wiedzy dodawała mi sił, na przykład kiedy po 36 godzinach dyżuru w zespole ratownictwa medycznego - pracując większość czasu w kombinezonie, podczas pandemii - siadałem przed kamerą i mikrofonem, gdzie wspólnie ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Rozmawialiśmy, tłumaczyliśmy i odpowiadaliśmy na pytania wszystkich zainteresowanych" - mówi.

"Już sam udział w finale i ewentualna wygrana na pewno motywuje mnie, aby po 24 latach działalności popularyzatorskiej dorzucić kolejne 24 lata - miejmy nadzieję, już w spokojniejszych czasach" - dodaje.

Działalność naukową realizuje jako adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej. W swojej pracy stawia w dużej mierze na nowe technologie. Jest kierownikiem Pracowni Innowacyjnej Edukacji Medycznej. Od roku 2012 z ramienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wyznaczony jest jako ekspert do kontaktów z mediami w zakresie ratownictwa medycznego i wykorzystania nowych technologii.

Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera