Uczelnie i instytucje

PAN i NAS będą administrować organizacjami, które otrzymały 3 mln dol. na pomoc ukraińskiej nauce

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polska Akademia Nauk i Narodowa Akademia Nauk USA będą administrować grupą międzynarodowych organizacji, które otrzymały 3 mln dolarów na pomoc w odbudowie ukraińskiej nauki - poinformowała w sobotę PAN.

Darowiznę w wysokości 3 mln dolarów przekazała Breakthrough Prize Foundation. W jej zarządzie zasiada m.in. miliarder Mark Zuckerberg.

Jak poinformowała PAN, pieniądze trafią do: Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Europejskiej Federacji Akademii Nauk i Nauk Humanistycznych – ALLEA, Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk – Leopoldina, Australijskiej Akademii Nauk, Francuskiej Akademii Nauk, Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk i Literatury oraz Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Działalność grupy administrować będą Narodowa Akademia Nauk USA (NAS) i Polska Akademia Nauk (PAN).

"Początkowe wysiłki grupy będą koncentrować się na wdrożeniu 10-punktowego planu działań zainicjowanego w czerwcu tego roku na spotkaniu zorganizowanym przez Polską Akademię Nauk. Kolejnym krokiem będzie zapewnienie miejsca, w którym organizacje naukowe będą mogły wspierać ukraińskich naukowców, dzielić się wiedzą i najlepszymi praktykami, identyfikować obszary, które mogą skorzystać na dodatkowej współpracy, oraz wskazywać obszary potencjalnego nakładania się działań" - podano na stronie PAN.

W ramach 10-punktowego planu wskazano m.in. na potrzebę utrzymywania afiliacji instytucjonalnych w Ukrainie ukraińskich naukowców zatrudnionych tymczasowo za granicą, aby zachęcić ich do powrotu do kraju po ustaniu działań wojennych i po poprawie sytuacji w kraju.

Podkreślono również potrzebę uruchomienia specjalnych programów finansowania skierowanych do młodych naukowców z Ukrainy i ich zespołów, w tym takich, które wykorzystują umowy o pracę zdalną. Wskazano też na potrzebę stworzenia programów finansowania wspólnych badań prowadzonych przez zespoły międzynarodowe z naukowcami pracującymi w Ukrainie. Wskazano też na potrzebę zapewnienia ukraińskim instytucjom naukowym zdalnego, bezpłatnego dostępu do czasopism naukowych.

Darczyńca, Breakthrough Prize Foundation jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest docenianie wybitnych naukowców, wspieranie przełomowych badań naukowych i pomoc w tworzeniu kultury wiedzy, w której wszyscy, a zwłaszcza następne pokolenie, mogą czerpać inspirację z najważniejszych osiągnięć nauki. Nagrody Fundacji, w wysokości 3 mln dolarów każda, przyznawane są najznakomitszym umysłom światowej nauki w trzech dziedzinach – nauki przyrodnicze, fizyka i matematyka.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera