Nauka dla Społeczeństwa

20.03.2023
PL EN
31.10.2022 aktualizacja 31.10.2022

PAN i NAS będą administrować organizacjami, które otrzymały 3 mln dol. na pomoc ukraińskiej nauce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Polska Akademia Nauk i Narodowa Akademia Nauk USA będą administrować grupą międzynarodowych organizacji, które otrzymały 3 mln dolarów na pomoc w odbudowie ukraińskiej nauki - poinformowała w sobotę PAN.

Darowiznę w wysokości 3 mln dolarów przekazała Breakthrough Prize Foundation. W jej zarządzie zasiada m.in. miliarder Mark Zuckerberg.

Jak poinformowała PAN, pieniądze trafią do: Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Europejskiej Federacji Akademii Nauk i Nauk Humanistycznych – ALLEA, Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk – Leopoldina, Australijskiej Akademii Nauk, Francuskiej Akademii Nauk, Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk i Literatury oraz Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Działalność grupy administrować będą Narodowa Akademia Nauk USA (NAS) i Polska Akademia Nauk (PAN).

"Początkowe wysiłki grupy będą koncentrować się na wdrożeniu 10-punktowego planu działań zainicjowanego w czerwcu tego roku na spotkaniu zorganizowanym przez Polską Akademię Nauk. Kolejnym krokiem będzie zapewnienie miejsca, w którym organizacje naukowe będą mogły wspierać ukraińskich naukowców, dzielić się wiedzą i najlepszymi praktykami, identyfikować obszary, które mogą skorzystać na dodatkowej współpracy, oraz wskazywać obszary potencjalnego nakładania się działań" - podano na stronie PAN.

W ramach 10-punktowego planu wskazano m.in. na potrzebę utrzymywania afiliacji instytucjonalnych w Ukrainie ukraińskich naukowców zatrudnionych tymczasowo za granicą, aby zachęcić ich do powrotu do kraju po ustaniu działań wojennych i po poprawie sytuacji w kraju.

Podkreślono również potrzebę uruchomienia specjalnych programów finansowania skierowanych do młodych naukowców z Ukrainy i ich zespołów, w tym takich, które wykorzystują umowy o pracę zdalną. Wskazano też na potrzebę stworzenia programów finansowania wspólnych badań prowadzonych przez zespoły międzynarodowe z naukowcami pracującymi w Ukrainie. Wskazano też na potrzebę zapewnienia ukraińskim instytucjom naukowym zdalnego, bezpłatnego dostępu do czasopism naukowych.

Darczyńca, Breakthrough Prize Foundation jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest docenianie wybitnych naukowców, wspieranie przełomowych badań naukowych i pomoc w tworzeniu kultury wiedzy, w której wszyscy, a zwłaszcza następne pokolenie, mogą czerpać inspirację z najważniejszych osiągnięć nauki. Nagrody Fundacji, w wysokości 3 mln dolarów każda, przyznawane są najznakomitszym umysłom światowej nauki w trzech dziedzinach – nauki przyrodnicze, fizyka i matematyka.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023