Uczelnie i instytucje

Politechnika Opolska buduje laboratorium OZE

06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

Na Politechnice Opolskiej powstanie laboratorium optymalizacji Odnawialnych Źródeł Energii. Umowę w tej sprawie w poniedziałek podpisały władze uczelni i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak poinformowała Anna Kułynycz, rzecznik Politechniki Opolskiej, nowoczesne laboratorium optymalizacji OZE na PO zostanie wybudowane dzięki współpracy z WSSE. Koszt realizacji projektu szacuje się na 600 tysięcy złotych, z czego połowę pokryje WSSE.

Budowane na terenie drugiego kampusu Politechniki Opolskiej laboratorium "INVEST-PARK LAB", będzie wyposażone m.in. w farmę fotowoltaiczną, magazyn energii, układ zasilania, sterowania i pomiarowy oraz stację ładowania pojazdów.

"Głównym celem laboratorium będzie prowadzenie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych nad wytwarzaniem energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej, w tym przede wszystkim inteligentnej stabilizacji pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii. W laboratorium będą prowadzone także zajęcia dydaktyczne w tym zakresie, będą mogli korzystać z niego także przedsiębiorcy" - wyjaśnia prof. Marcin Lorenc, rektor PO.

Wyniki badań zostaną wykorzystane w sektorze elektroenergetycznym m.in. w: zakresie eliminacji potrzeby rozbudowy sieci elektroenergetycznej niskiego i średniego napięcia, poprzez lokalne zaspokojenie odbiorców energii elektrycznej; w obszarze zwiększenia stabilności pracy systemu elektroenergetycznego, w zwiększeniu niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej, w zmniejszeniu strat występujących podczas przesyłu energii elektrycznej czy w zakresie gromadzenia nadmiarów wyprodukowanej przez OZE energii elektrycznej. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera