Nauka dla Społeczeństwa

27.03.2023
PL EN
21.10.2022 aktualizacja 21.10.2022

Wrocław/ Ekspert w inżynierii genetycznej odebrał Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema

21.10.2022. Laureat Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema za rok 2021 - prof. Randall J. Platt podczas uroczystości we Wrocławiu, 21 bm. Prof. Randall J. Platt z Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria) to ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej. (mr) PAP/Maciej Kulczyński 21.10.2022. Laureat Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema za rok 2021 - prof. Randall J. Platt podczas uroczystości we Wrocławiu, 21 bm. Prof. Randall J. Platt z Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria) to ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej. (mr) PAP/Maciej Kulczyński

Prof. Randall J. Platt z Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria), ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, odebrał w piątek we Wrocławiu Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema. Platt jest pierwszym w historii naukowcem uhonorowanym tą nagrodą.

Uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema odbyła się na Politechnice Wrocławskiej. Laureat otrzymał 100 tys. zł. 34-letni badacz z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zürich) otrzymał to wyróżnienie w listopadzie ubiegłego roku, ale z powodu pandemii uroczystość wręczenia nagrody została przesunięta.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema jest przyznawana młodym naukowcom, do 40. roku życia, studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorącym udział w programie Horyzont Europa. Przyznawana jest corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

Prof. Randall J. Platt pochodzi z USA, obecnie pracuje w Katedrze Inżynierii Biosystemów na ETH Zürich. Zbudował tam zespół naukowy, który zajmuje się opracowaniem i doskonaleniem zastosowań technologii komórek wskaźnikowych. Naukowcy ci wspólnie dążą do stworzenia nowych metod inżynierii biomedycznej.

Podczas gali wręczenia nagrody prof. Platt wygłosił wykład "Reconstructing the biological past with CRISPR".

Laureata wskazało międzynarodowe jury, któremu przewodniczy prof. Reimund Neugebauer z Towarzystwa Fraunhofera. „Realizowane przez prof. Randalla J. Platta projekty już znajdują uznanie w świecie nauki i mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji” – mówił wcześniej prof. Neugebauer.

Przewodniczący jury podkreślił, że efektem pracy laureata mogą być maszyny komórkowe zdolne do wykrywania rozmaitych molekularnych, chemicznych i fizycznych cech swojego środowiska i ciągłego rejestrowania tych informacji za pomocą nośnika pamięci opartego na DNA. „Takie komórki wartownicze stanowią potężną technologię, która może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach – od przechowywania danych DNA do monitorowania dowolnego środowiska – gleby, oceanów i powietrza, a nawet naszego własnego ciała” – dodał prof. Neugebauer.

„Podziwiam Stanisława Lema i jemu współczesnych za ich zdolność do przewidywania przyszłości nauki i techniki oraz wizje daleko wykraczające poza nasze obecne możliwości. Ich twórczość jest dla mnie inspiracją” – mówił prof. Randall J. Platt w listopadzie 2021 r. po otrzymaniu informacji o przyznaniu mu nagrody.

Fundatorami nagrody Lem Prize 2021 są: Nokia Solutions and Networks, Fundacja - PGE Polska Grupa Energetyczna, SatRevolution, Fundacja PKO Banku Polskiego, Bergman Engineering, Kaczmarski Group oraz TestArmy Group.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023