Sposób na solitony związane

Fot. WAT
Fot. WAT

Solitony związane, czyli kilka identycznych ultrakrótkich impulsów optycznych, można generować za pomocą pętli światłowodowej. Solitony mogłyby znaleźć zastosowania m.in. do kodowania i przesyłania informacji optycznej – poinformował WAT.

Sposób na solitony naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej przedstawili w „Applied Sciences” (https://www.mdpi.com/2076-3417/12/3/1664).

„W opracowanym laserze tulowym generacja ultrakrótkich impulsów, czyli impulsów o czasie trwania pojedynczych bilionowych części sekundy, realizowana jest za pomocą pętli światłowodowej. Pętla ta pełni funkcję zwierciadła o nieliniowym współczynniku transmisji” - tłumaczy pierwsza autorka artykułu dr inż. Maria Michalska cytowana na stronie uczelni.

Tłumaczy, że laser światłowodowy wytwarza promieniowanie w zakresie widmowym bliskiej podczerwieni. W artykule została zaprezentowana praca impulsowa lasera w trzech różnych trybach - w zależności od ustawienia kontrolera polaryzacji.

Po pierwsze naukowcy opisali sposób na pojedyncze impulsy optycznych o femtosekundowym czasie trwania. Po drugie – na wytwarzanie kilku impulsów o takiej samej energii i takim samym czasie trwania (solitonów związanych). Po trzecie - generację paczki ultrakrótkich impulsów o chaotycznej naturze różniących się między sobą amplitudą oraz czasem trwania (tzw. impulsów szumowych typu „noise-like”).

Zdaniem naukowców z WAT, impulsy szumowe „noise-like” mogłyby zostać zastosowane jako pompa przy generacji promieniowania supercontinuum w średniej podczerwieni.

„Jeśli udałoby się regulować odstęp pomiędzy solitonami związanymi, to impulsy tego typu mogą zostać wykorzystane do przesyłania i kodowania informacji w komunikacji optycznej” - dodaje w imieniu zespołu dr inż. Michalska.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera