Historia i kultura

Historia Polski w zagranicznych badaniach - kongres w Krakowie

źródło: Adobe Stock
źródło: Adobe Stock

Wykładem brytyjskiego historyka Gartona Timothy’ego Asha i wręczeniem nagrody za najlepszą książkę zagraniczną o historii Polski rozpocznie się 19 października IV Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie.

Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych kongresu odbywającego się w dniach 19-22 października pod hałem „Spotkania Kultur”.

Naukowcy z całego świata zajmujący się polską kulturą i historią spotkają się w Krakowie co pięć lat.

Wykład inauguracyjny tegorocznego kongresu wygłosi brytyjski historyk Timothy Garton Ash, specjalizujący się w powojennej historii Europy. Historyk zaprezentuje drogę od Europy powojennej do Europy po zburzeniu muru berlińskiego - i z powrotem.

Uroczystemu otwarciu kongresu będzie towarzyszyło ogłoszenie laureata nagrody „Pro Historia Polonorum” za najlepszą zagraniczną książkę o historii Polski. Większość obrad, sesji i prelekcji odbędzie się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poruszane będą m.in. kwestie uchodźstwa, migracji, wielokulturowości, wykluczenia, odmienności, różnorodności i nowoczesności.

Organizatorem Kongresu jest Polskie Towarzystwo Historyczne wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Krakowa i Międzynarodowym Centrum Kultury. Wydarzeniem towarzyszącym będzie otwarty dla publiczności koncert organowo-wokalny w Bazylice Mariackiej, który odbędzie się 20 października o godz. 19.30

Komitet Organizacyjny zaprasza do udziału w wydarzeniu doktorantów, studentów, nauczycieli i u czniów szkół średnich. Program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej:

https://coph2022.pl/program/

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera