AGH w Krakowie przygotowała się na ewentualność powodzi, instalując 30 zbiorników retencyjnych. Budynki uczelni chronione są przed wodą wdzierająca się wcześniej do niektórych pomieszczeń - poinformowała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Zbiorniki zostały wkomponowane w otoczenie budynków i zieleńców na kampusie AGH w Krakowie. Jak wylicza uczelnia, 20 z nich jest w stanie zgromadzić 5 tys. litrów, pozostałe 10 zbiorników gromadzą po 2,5 tys. litrów wody. Tym samym, gdyby założyć całkowite wypełnienie zbiorników, to łączna ilość zgromadzonej w ten sposób wody wyniosłaby ok. 125 tys. litrów.
"Rozmieszczenie na terenie uczelni zbiorników ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie budynków, sprzętu i pomieszczeń przed podtopieniami. Retencjonowanie wody w 30 zbiornikach pozwala istotnie opóźnić spływ wody do kanalizacji" - informuje rzecznik prasowa uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.
Dodaje, że woda zbierana w ten sposób może uchronić kanalizację przed jej nadmiernym i gwałtowanym wypełnieniem. Z szacunkowych danych wynika, że w zeszłym roku z centralnej części kampusu do odprowadzenia było w momencie najbardziej intensywnych opadów ponad 500 metrów sześciennych wody w ciągu godziny.
"Taka ilość znacznie przekracza możliwości kanalizacji. Warto dodać, że między innymi dzięki zainstalowanym zbiornikom udało się uchronić infrastrukturę uczelni przed intensywnymi opadami w tym roku" - dodaje rzecznik.
Do instalacji dodatkowej ochrony zmusiły AGH lokalne zalania piwnic uczelni, do których dochodziło w ostatnich latach - w ubiegłym roku oraz 2014.
"Powodem tych podtopień jest brak rozdzielenia w Krakowie kanalizacji deszczowej od sanitarnej. W związku z tym nawalne deszcze, w czasie których w ciągu krótkiego czasu spada na teren kampusu AGH miesięczna lub kilkumiesięczna norma opadów, powodują, że kanalizacja nie może przyjąć takiej ilości wody i wypływa ona w najniżej położonych miejscach, to jest w piwnicach" - przekazała uczelnia.
W budowie zbiorników retencyjnych AGH dopatruje się nie tylko bezpieczeństwa, ale również możliwych oszczędności. Zgormadzona w zbiornikach woda będzie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych kampusu, ozdobnych rabat czy zieleńców.
PAP - Nauka w Polsce, Julia Kalęba
juka/ akub/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.