Coraz mniejsza różnica w wieku biologicznym pomiędzy kobietami a mężczyznami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mężczyźni wciąż starzeją się szybciej niż kobiety, jednak różnice w wieku biologicznym pomiędzy płciami zmniejszają się w młodszych pokoleniach – informuje „The Journals of Gerontology”.

Fińscy naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i Uniwersytetu Jyväskylä sprawdzali, czy proces biologicznego starzenia się przebiega w różnym tempie u kobiet i u mężczyzn oraz czy różnice te są wynikiem czynników środowiskowych.

Podczas badań analizowano dane na temat bliźniąt różnej płci w wieku od 21 do 42 lat oraz od 50 do 76 lat. Pod uwagę wzięte zostały m.in. takie czynniki, jak wykształcenie, wskaźnik masy ciała (BMI), aktywność fizyczna czy korzystanie z używek.

Do zmierzenia wieku biologicznego uczestników zastosowano kilka zegarów epigenetycznych opartych na poziomach metylacji DNA (dane pozyskiwane z próbek krwi).

Badacze ustalili, że mężczyźni byli biologicznie starsi niż kobiety będące w tym samym wieku metrykalnym. Różnice były jednak znacznie mniejsze w młodszej grupie uczestników.

Częste palenie papierosów przyczyniało się do różnic w wieku biologicznym kobiet i mężczyzn w starszej grupie badanych. Poza tym czynniki związane ze stylem życia w niewielkim stopniu wyjaśniały różnice w tempie biologicznego starzenia się.

W latach 70. w Finlandii średnia oczekiwana długość życia w przypadku kobiet wynosiła o 10 lat więcej niż w przypadku mężczyzn. Obecnie w Finlandii kobiety żyją średnio o pięć lat dłużej niż mężczyźni – piszą autorzy.

Więcej - w materiale źródłowym (DOI: 10.1093/gerona/glab337). (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera