Uczelnie i instytucje

Tarnów/ Akademia Nauk Stosowanych zainaugurowała nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cztery tysiące studentów kształci się w największej tarnowskiej uczelni – Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie (dawna PWSZ). We wtorek uczelnia uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2022/2023.

W tarnowskiej uczelni Gaudeamus odśpiewano po raz 25. inaugurując kolejny rok akademicki. Według przedstawicieli uczelni była to wyjątkowo radosna inauguracja, gdyż po ćwierć wieku istnienia tarnowska uczelnia spełniła warunki, aby dołączyć do grona polskich szkół wyższych typu akademickiego. W ślad za zmianą statusu pójdzie teraz zmiana nazwy. Jak poinformowała rektor dr hab. Małgorzata Kołpa, jeśli Minister Edukacji i Nauki pozytywnie rozpatrzy złożony już wniosek, to za kilka miesięcy uczelnia będzie się nazywała Akademią Tarnowską.

„Dziś z dumą, ale i wzruszeniem mogę przekazać Państwu informację o tym, że 1 października tego roku zostaliśmy uczelnią akademicką. To historyczny moment, na który pracowaliśmy wiele lat. Jesteśmy Akademią” – mówiła podczas inauguracji we wtorek rektor Akademii.

Zmiana statusu tarnowskiej Alma Mater stała się możliwa dzięki zakończonej sukcesem ewaluacji naukowej. „Przystąpiliśmy do niej pierwszy raz i – decyzją Ministra Edukacji i Nauki – uzyskaliśmy kategorię A w ramach dyscypliny naukowej „sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki” oraz kategorię B w ramach dyscypliny „automatyka, elektronika i elektrotechnika”. Od decyzji w sprawie tej drugiej kategorii postanowiliśmy się odwołać. Uważamy bowiem, że spełniliśmy wszystkie warunki, aby otrzymać kategorię B+. Na wynik odwołania czekamy” – mówiła rektor.

„To niezwykle istotne, gdyż pozwoli nam w pełni wykorzystać szanse, jakie otwierają się przed Akademią Tarnowską. Jedną z nich jest możliwość nadawania stopni naukowych doktora” – dodała.

W takcie mowy inauguracyjnej rektor Kołpa podzieliła się także obawami związanymi z sytuacją geopolityczną w Europie i jej wpływem na Akademię.

„Rosyjska agresja na Ukrainę, galopująca inflacja, niespotykane wcześniej podwyżki cen mediów, usług i towarów spędzają nam sen z powiek. Oczywiście nie czekamy na to, co będzie z założonymi rękoma. Już od roku w Uczelni działa specjalny zespół, którego zadaniem jest optymalizacja kosztów utrzymania i szukania mądrych oszczędności" – argumentowała.

Podczas inauguracji aula tarnowskiej uczelni, decyzją Senatu ANS, nazwana została imieniem wybitnego wynalazcy Jana Szczepanika, nazywanego polskim Edisonem. Stanowiło to symboliczne zwieńczenie Roku Szczepanika w Tarnowie, w którego obchodach tarnowska uczelnia uczestniczyła.(PAP)

Autor: Janusz Smoliński

smol/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera