Wyzwania dotyczące pomiarów omówią metrolodzy podczas zjazdu w Lublinie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

O tym, jakie są największe wyzwania metrologii i jak na gospodarkę wpływają pomiary - debatować będzie w Lublinie ok. 200 metrologów. Międzynarodowa Konferencja Metrologiczna odbędzie się tam między 17 a 19 października.

W Międzynarodowej Konferencji Metrologicznej „New Trends in Metrology 2022” wezmą udział metrolodzy m.in. z Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Ukrainy - zapowiadają przedstawiciele Politechniki Lubelskiej, która organizuje konferencję wspólnie z Głównym Urzędem Miar.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater mówi, że Lublin i Politechnika Lubelska nieprzypadkowo są wybrane na miejsce konferencji. "To tutaj 30 sierpnia 2021 r. została utworzona Polska Unia Metrologiczna. Jej biuro znajduje się na Politechnice Lubelskiej" - zauważył. Dodaje, że PL i GUM nie tylko wspólnie zarządzają przepływem informacji, ale i współdzielą zaplecze badawcze. "Takie scentralizowanie umożliwia skuteczną wymianę myśli, rozwój kadry, racjonalny rozwój zaplecza naukowo-badawczego i owocną współpracę z otoczeniem społeczno-biznesowym" – komentuje.

Tematyka konferencji dotyczyć będzie najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi współczesna metrologia, a w szczególności jej możliwości aplikacyjnych w różnych obszarach techniki i medycyny. Chodzi zwłaszcza o oczekiwania przemysłu w zakresie specjalistycznych pomiarów realizowanych w zgodności z zasadami cyfryzacji produkcji.

Jednym z omawianych zagadnień będzie ocena wpływu współczesnej metrologii na gospodarkę. Chodzi tu szczególnie o metrologię aplikacyjną i zidentyfikowanie kierunków jej rozwoju w zakresie badań naukowych i wdrożeń.

Uczestnicy konferencji zajmą się także zagadnieniami związanymi z procedurą sprawdzania liczników energii podczas legalizacji. Będą dyskutować o niepewności pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej, a także omówią aspekty metrologiczne w akredytowanym laboratorium badawczym. Nie zabraknie również informacji o wzorcach i spójności pomiarów. Podczas konferencji będą poruszane zagadnienia oceny budżetu i korytarza niepewności pomiaru zaawansowanymi systemami pomiarowymi.

Wydarzenie będzie również okazją do zaprezentowania dalszych działań Polskiej Unii Metrologicznej. "Przed PUM duże wyzwanie, jakim będzie opracowanie bazy gromadzącej informacje o wyposażeniu poszczególnych jednostek w posiadany sprzęt służący do realizacji pomiarów. Zgodnie z koncepcją, baza urządzeń ma stanowić wsparcie na płaszczyźnie wymiany informacji oraz zawiązywania współpracy badawczej" – podkreśla dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej, prof. Jerzy Józwik.

Podczas konferencji zostaną podpisane deklaracje przystąpienia polskich przedsiębiorców do Klastra Metrologicznego.

W programie przewidziano również sesję on-line dla uczestników biorących udział w konferencji w sposób zdalny.

Jednym z patronów medialnych konferencji jest Polska Agencja Prasowa. Szczegóły dotyczące wydarzenia na stronie konferencji https://konferencja-pum.pollub.pl/ (PAP)

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera