Uczelnie i instytucje

IDEAS NCBR rozpoczyna współpracę z holenderskim ośrodkiem CWI

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) – holenderski, krajowy ośrodek badawczy w dziedzinie matematyki i informatyki oraz IDEAS NCBR, polski ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie sztucznej inteligencji podpisały porozumienie o współpracy. Instytucje planują wspólne prace badawcze oraz wymianę naukowców i studentów.

Na mocy porozumienia – (memorandum of understanding - MoU) - instytuty zobowiązują się do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz promowania badań naukowych i rozwoju talentów, w szczególności w dziedzinie informatyki - poinformowało IDEAS NCBR.

Współpraca ma na celu wspólne prowadzenie badań podstawowych i stosowanych o znaczącym wpływie społecznym, ekonomicznym i przemysłowym. Prace te będą koncentrować się na obszarach badawczych obejmujących AI i gospodarkę cyfrową, ze szczególnym naciskiem na technologię łańcucha blokblockchain, obliczeniowe nauki społeczne, analizę sieci społecznych, interakcję człowiek-maszyna i transformację energetyczną. Pierwsze wspólne prace badawcze organizowane będą w 2023 roku. Ponadto instytucje uzgodniły, iż będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, studentów i pozostałych członków zespołów.

„IDEAS NCBR to nowe centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie działające w obszarze AI i gospodarki cyfrowej. Jego celem jest wspieranie innowacyjnych badań i kształcenie nowej generacji naukowców w zakresie algorytmów i ich zastosowań - co doskonale pokrywa się z ambicjami CWI. Protokół uzgodnień pomiędzy CWI i IDEAS NCBR otwiera młodym naukowcom możliwość wymiany wiedzy, poszerzenia umiejętności badawczych i współpracy nad nowymi, inspirującymi tematami przy wykorzystaniu znakomitych środowisk badawczych w obu instytutach. Jestem przekonany, że MoU doprowadzi do wielu owocnych współprac pomiędzy naukowcami z CWI i IDEAS w nadchodzących latach" - powiedział Guido Schäfer, Starszy Badacz Sieci i Optymalizacji oraz członek Zespołu Zarządzającego w CWI, cytowany w prasowym komunikacie.

Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, Prezes IDEAS NCBR dodaje: „Wierzymy, że im więcej możliwości wymiany wiedzy i międzynarodowej współpracy, tym większe szanse na nowatorskie rozwiązania oparte na AI. To świetna okazja, aby zbliżyć najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian poprzez pracę nad algorytmami, które mogą poprawić obecny stan wiedzy w wielu dziedzinach".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera