Politechnika Łódzka jest pierwszą uczelnią, z którą spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała porozumienie związane z przygotowaniem kadr dla energetyki jądrowej. Specjaliści mają być kształceni na międzywydziałowychi studiach podyplomowych - dla najlepszych przewidziano staże.
O podpisaniu umowy przez władze uczelni i spółki poinformowała podała w piątek rzeczniczka PŁ dr Ewa Chojnacka.
"Przemysł jądrowy jest branżą, która, zgodnie z zapowiedziami budowy pierwszych reaktorów energetycznych, znacząco rozwinie się w Polsce już w niedalekiej przyszłości. Będzie ona potrzebowała dobrze wykształconych kadr - a uczelnia jest miejscem, które oferuje możliwości kształcenia przez całe życie. Działania, które zainicjują naszą współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe związane są z międzywydziałowymi studiami podyplomowymi w zakresie energetyki jądrowej. Ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni" - zaznaczył rektor uczelni prof. Krzysztof Jóźwik.
Autorzy programu studiów, obok zajęć obejmujących techniczne aspekty, przewidzieli m.in. przedmiot dotyczący ważnego problemu, jakim jest społeczno-socjologiczne uwarunkowanie rozwoju energetyki jądrowej. Doświadczeniem w tej dziedzinie dysponuje spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
"Tak duża, strategiczna pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz ochrony klimatu inwestycja stanowi wyzwanie nie tylko organizacyjno-projektowe, ale również w aspekcie tworzenia potencjału kadrowego branży. Jako inwestor odpowiedzialny za projekt, budowę, a następnie eksploatację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej już w tym momencie posiadamy unikalne doświadczenie, a na pokładzie naszej spółki mamy talenty z rozległą praktyką w międzynarodowych projektach jądrowych" - podkreśliła dyrektor pionu personalno-organizacyjnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Aleksandra Rębecka.
Eksperci przewidują, że w najbliższych latach, w związku z przygotowaniami do procesu rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej w Polsce, zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów będzie rosnąć. W podpisanej z uczelnią umowie przewidziano także możliwość odbywania staży w spółce przez najlepszych absolwentów studiów.
PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.