Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jedna z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - zainaugurował w czwartek nowy rok akademicki. Podczas uroczystości nadano godność doktora honoris causa ekonomiście prof. Bogdanowi Nogalskiemu.

Rektor uczelni prof. Celina M. Olszak oceniła, że ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla całej społeczności uniwersytetu. "Przyszło nam zmagać się z ogromnymi wyzwaniami takimi jak: pandemia, okrutna wojna w Ukrainie, czy też eskalujący kryzys energetyczny i gospodarczy. Ograniczona możliwość spotykania się, a także prowadzenie zajęć w trybie online utrudniało integrowanie się oraz wywierało niekorzystny wpływ na kształtowanie się relacji międzyludzkich" – zauważyła.

"Uważam, że pomimo tych wielu przeciwności, wykazaliśmy wyjątkowo dużo empatii, nie poszliśmy +na skróty+ i nie kierowaliśmy się stereotypami. Uwierzyliśmy przede wszystkim w swoją wewnętrzną moc, a także w siłę nauki. Przekonaliśmy się, że to dzięki nauce i nowym kompetencjom możemy zmieniać nie tylko siebie, ale także nasze miasto, region oraz cały kraj" – dodała.

Ważnym punktem inauguracji była uroczystość promocji prof. Bogdana Nogalskiego na doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Laudację na jego cześć wygłosił dziekan Wydziału Zarządzania UE prof. Wojciech Dyduch.

Bogdan Nogalski jest polskim ekonomistą, profesorem w dziedzinie organizacji zarządzania, związanym z Wyższą Szkołą Bankową w Gdańsku. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nauk o zarządzaniu i jakości oraz autorem uznanych dzieł naukowych i cenionym badaczem. Specjalizuje się w tematyce zarządzania strategicznego, zarządzania organizacjami wielopodmiotowymi oraz doskonalenia organizacji, jest także ekspertem z zakresu funkcjonowania holdingów i grup kapitałowych. Prof. Nogalski wygłosił podczas uroczystości wykład inauguracyjny pt. "Zarządzanie w dobie sztucznej inteligencji".

Podczas czwartkowej uroczystości miała też miejsce uroczysta immatrykulacja oraz oficjalne wręczenie powołań członkom Konwentu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Konwent jest ciałem opiniodawczo-doradczym rektora w zakresie rozwoju uczelni, a w jego skład wchodzą: rektorzy, prorektorzy oraz przedstawiciele podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego uniwersytetu, powoływani przez rektora.

Początki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach sięgają 1936 r., 11 stycznia 1937 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego - kilkudziesięciu studentów rozpoczęło naukę na Wydziale Organizacji Przemysłowej. To jedna z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największa uczelnia w woj. śląskim, kształcąca w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych blisko 10 tys. studentów. Do tej pory wykształciła ponad 140 tys. cenionych na rynku pracy absolwentów. 

PAP - Nauka w Polsce,  Anna Gumułka

lun/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera