Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
06.10.2022 aktualizacja 06.10.2022

Kielce/ Uniwersytet Jana Kochanowskiego zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zainaugurował nowy rok akademicki. Na tej uczelni kształcić się będzie 10,6 tys. studentów, w tym ponad 4,1 tys. studentów pierwszego roku i 360 studentów z zagranicy.

„Potrzeba nam bardzo dużo energii, silnej woli i twórczej nadziei, aby optymalne organizować warunki pracy akademickiej, badawczej i dydaktycznej, pomimo różnych niesprzyjających okoliczności: pandemii, wojny, inflacji i wielu innych czynników, które w wymiarze społecznym mają bardzo silny potencjał depresjonujący i zniechęcający” – powiedział podczas przemówienia inaugurującego nowy rok akademicki rektor Uniwersytet Jana Kochanowskiego prof. Stanisław Głuszek.

Dodał, ze jest jednak przekonany, że uczelnia poradzi sobie z tymi wszystkimi problemami i wyzwaniami, które czekają ją w przyszłości. Rektor poinformował też o najważniejszych inwestycjach, które były realizowane przez uczelnię w ostatnim czasie. W lutym tego roku oddany został do użytku nowy budynek wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Koszt inwestycji wyniósł blisko 25 mln zł. Dom studencki „Melodia” został wyremontowany i dostosowany do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej (koszt inwestycji 5,5 mln zł).

Prof. Głuszek podkreślił, że uczelnia pracuje nad przygotowaniem projektu nowego obiektu przy ulicy Uniwersyteckiej o powierzchni użytkowej około 6 tys. metrów kwadratowych, przeznaczonego dla wydziału Sztuki. Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie około 55-60 mln zł. Dodał, że UJK jest w trakcie pozyskiwania środków na to zadanie. W planach jest także modernizacja domu studenckiego „Fama”.

Rektor mówił też nowych kierunkach studiów, które odpowiadają aktualnym potrzebom społeczno-gospodarczym. Jeden z nich (inżynieria biomedyczna), został utworzony we współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Absolwenci tego kierunku otrzymają dyplom ukończenia tych dwóch uczelni. Władze kieleckiego uniwersytetu złożyły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o uruchomieniu od następnego roku akademickiego kierunku farmacja. Planowane jest też uruchomienie kierunku pielęgniarstwo w filii w Sandomierzu.

Dodał, że mury uczelni opuścili absolwenci dwóch kolejnych roczników kierunku lekarskiego, pierwszy rocznik tego kierunku w języku angielskim, drugi rocznik absolwentów prawa i psychologii. „Wielokierunkowość naszych działań jest nacechowana troską o prestiżową, uniwersytecką jakość kształcenia, to dotyczy wszystkich kierunków” – zaznaczył rektor UJK, który mówił także o planach utworzenia szpitala uniwersyteckiego.

W nowym roku akademickim na kieleckiej uczelni będzie studiować ponad 10,6 tys. z studentów, z czego ponad 4,1 tys. to studenci pierwszego roku, a 360 to osoby z zagranicy. Kształcić się będą na 52 kierunkach studiów.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim.

Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022