Wyspiarze Pacyfiku znacznie ucierpieli zdrowotnie wskutek kontaktów z Europejczykami – donoszą naukowcy australijscy na łamach „Journal of Archaeological Science”.
Dzięki nowym danym udało się ustalić, że społeczności wyspiarskie Pacyfiku poważnie ucierpiały wskutek kontaktów z Europejczykami. Negatywne konsekwencje związane były z patogenami, które przywieźli ze sobą przybysze z Europy – informują naukowcy z The Australian National University (ANU).
Jak dodają, spadek liczebności lokalnych populacji był dużo większy, niż dotąd sądzono.
Przykładem jest główna wyspa w archipelagu Tonga, gdzie po kontaktach z Europejczykami liczebność populacji spadła w granicach 70-86 proc. Wcześniej archipelag Tonga zamieszkiwało 100-120 tys. osób.
Naukowcy zastosowali nowoczesne metody laserowego skanowania powierzchni, przeprowadzanego z powietrza, w celu zidentyfikowania dawnych siedlisk na wyspie. Dzięki temu można było oszacować gęstość populacji.
Na głównej wyspie królestwa, Tongatapu, liczba ludności spadła z 50-60 tys. do 10 tys. w ciągu zaledwie 50 lat. Badacze podkreślają, że najnowsze szacunki były weryfikowane z danymi archiwalnymi z zapisków misjonarzy i żeglarzy.
Wyspy Pacyfiku to jeden z licznych przykładów, kiedy rdzenna ludność ginęła wskutek kontaktu z obcymi sobie patogenami, przywleczonymi z Europy.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.