Metabolizm steruje zdrowiem mózgu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zaburzenia metaboliczne związane z otyłością mają związek ze zmianami w mózgu, stanowiącymi wczesne czynniki ryzyka rozwoju demencji – informuje pismo „Diabetes, Obesity and Metabolism”.

Naukowcy z University of South Australia w Adelajdzie poddali analizie dane pochodzące z brytyjskiej bazy danych U.K. Biobank. Dotyczyły one 26 239 osób. Badano zależność pomiędzy sześcioma różnymi profilami metabolicznymi i 39 markerami zdrowia kardiometabolicznego a wczesnymi czynnikami ryzyka demencji (m.in. objętością różnych struktur mózgu, uszkodzeniami czy akumulacją żelaza).

Z obserwacji autorów wynika, że osoby z otyłością związaną z niewydolnością lub stanem zapalnym wątroby lub nerek były w największym stopniu narażone na negatywne zmiany w mózgu, takie jak zmniejszenie objętości hipokampa (struktury odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się) oraz istoty szarej, a także uszkodzenia i większą akumulację żelaza.

Co trzy sekundy u kogoś na świecie diagnozuje się demencję. Zrozumienie profili metabolicznych wpływających na związane z demencją zmiany w mózgu może pomóc zidentyfikować osoby z wczesnymi czynnikami ryzyka tej choroby na wiele lat przed wystąpieniem objawów – piszą badacze.

Źródło: DOI: 10.1111/dom.14853 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera