Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
28.09.2022 aktualizacja 28.09.2022

EXPLORE Lunar Data Challenge, czyli każdy może pomóc w eksploracji Księżyca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Organizatorzy europejskiego projektu 2022 EXPLORE Lunar Data Challenge zapraszają wszystkie osoby zafascynowane Księżycem i przetwarzaniem danych do pomocy w powrocie człowieka na Księżyc.

Naukowcy, studenci, a także amatorzy mogą pomóc w treningu sztucznej inteligencji, która pomoże w wytyczaniu tras dla przyszłych eksploratorów Księżyca i ostrzeże przed przeszkodami. Oprócz satysfakcji, można uzyskać nagrody, w tym fragmenty księżycowych meteorytów.

Projekt dotyczy analizy terenu w regionie Archytas Dome położonego w pobliżu miejsca lądowania misji Apollo 17. To w jej trakcie po raz ostatni ludzie stanęli na Księżycu.

W ramach Public Lunar Data Challenge każdy zainteresowany może pomóc w udoskonaleniu narzędzi, które mogą przydać się w przyszłych misjach. Dodatkowo powstał program Classroom Lunar Data Challenge przeznaczony specjalnie dla szkół.

W przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o wytrenowanie sztucznej inteligencji, która w przyszłości ma rozpoznawać przeszkody i przydatne złoża na księżycowej powierzchni.

„Wyzwanie obejmuje dane z Archytas Dome zebrane przez instrument Narrow Angle Camera (NAC) działający na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Ten rejon Księżyca jest pełen kraterów o różnym wieku, głazów, nasypów, bruzd. Znajduje się tu również sinusoidalna depresja. Różnorodność form w tym regionie sprawia, że jest bardzo ciekawy z punktu widzenia eksploracji i idealny dla Data Challenge” - wyjaśniają organizatorzy projektu.

Uczestnicy mają przed sobą trzy etapy.

Po pierwsze muszą nauczyć SI rozpoznawać głazy i kratery a potem ją przetestować.

Potem mają za zadanie z pomocą programu oznaczyć kratery i głazy w regionie Archytas.

Na koniec muszą z pomocą stworzonego modelu wytyczyć najlepszą, bezpieczną trasę między wyznaczonymi punktami.

Dodatkowo można jeszcze wytyczyć trasę dla łazika.

Przewidziane są nagrody - niewielkie gratyfikacje pieniężne, a także prawdziwe fragmenty księżycowych meteorytów.

„Z pomocą EXPLORE Data Challenges chcemy podnieść świadomość na temat rozwijanych przez nas naukowych narzędzi oraz podnieść ich dokładność z pomocą doświadczenia różnych grup. Chcemy też zaangażować szkoły i sferę publiczną w badania naukowe” - podkreśla Nick Cox, koordynator projektu.

Więcej informacji tutaj i tu. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022