Historia i kultura

Świętokrzyskie/ Krzemienna siekierka sprzed 5 tys. lat odnaleziona podczas prac polowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Krzemienną siekierkę sprzed ponad 5 tys. lat znaleziono podczas prac polowych we Włostowie (woj. świętokrzyskie, pow. opatowski). Przedmiot związany jest z kulturą pucharów lejkowatych – poinformował PAP prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Siekierka ma około 20 cm długości i 5 cm szerokości. Została wykonana z krzemienia sieciechowskiego. Na znalezisko natrafił rolnik z Włostowa podczas prac polowych i przekazał je Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnego "Pamięć". W poniedziałek artefakt trafił do sandomierskiej delegatury Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

"Powstanie siekierki można wiązać z kulturą pucharów lejkowatych, a jej datowanie wyznaczać na czwarte tysiąclecie p.n.e. Wskazuje na to materiał, z którego została wykonana, czyli krzemień sieciechowski - najbardziej wykorzystywany przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Poza tym jest to siekiera czworościenna i częściowo gładzona – ta forma również wskazuje na tę kulturę" – powiedział PAP prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Naukowiec przyznaje, że choć neolityczny artefakt może nie zelektryzował środowiska archeologów, to jest to cenny zabytek. "Z Włostowa i okolic pochodzą pojedyncze fragmenty siekier czy wyborów krzemiennych. Około 40 lat temu przypadkowo odkryto tam również grób ludności kultury pucharów lejkowatych. Na razie nie jest pewne, czy nowe znalezisko pochodzi z tego samego stanowiska, jeśli by tak było, mogłoby to potwierdzać obecność cmentarzyska. Sam zabytek jest dobrze zachowany o walorach ekspozycyjnych, nadający się na wystawę muzealną" – dodał prof. Florek.

Kultura pucharów lejkowatych, zwana tak od charakterystycznego kształtu ceramiki, rozwijała się na nizinie środkowoeuropejskiej około IV-III tysiąclecia p.n.e. Ludność tej kultury - rolnicy i pasterze - zamieszkiwała tereny nizinne od Danii i Holandii, przez Niemcy, Polskę, do zachodniej Ukrainy. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera