Nauka dla Społeczeństwa

27.11.2022
PL EN
27.09.2022 aktualizacja 27.09.2022

USA/ NASA schowa rakietę SLS przed huraganem Ian, kolejny raz opóźniając start misji Artemis

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  03.09.2022 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 03.09.2022

NASA ogłosiła w poniedziałek, że wycofa rakietę Space Launch System z wyrzutni startowej na Florydzie, by ochronić ją przed zbliżającym się huraganem Ian. Może to oznaczać kolejne przesunięcie daty debiutanckiego startu rakiety w ramach misji Artemis I na Księżyc.

Jak podała w komunikacie amerykańska agencja kosmiczna, rakieta zostanie przeniesiona do budynku Vehicle Assembly Building w kompleksie NASA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Z poprzednich komunikatów NASA wynika, że oznacza to odwołanie możliwości startu rakiety 2 października, po tym jak w piątek zrezygnowano ze startu 27 września. Według portalu SpaceNews prawdopodobny nowy termin startu programu Artemis - mającego doprowadzić do powrotu ludzi na Księżyc - to teraz początek listopada. Start pierwotnie planowano na 29 września, ale został odwołany z powodów technicznych.

Według prognoz Narodowej Służby Pogodowej (NWS), przemieszczający się obecnie w pobliżu Kuby huragan Ian ma dotrzeć do wybrzeży Florydy w środę lub czwartek jako huragan co najmniej 3. kategorii, powodując powodzie głównie na zachodnim wybrzeżu stanu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022