Botoks na zaburzenia nastroju

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Toksyna botulinowa, znana z wygładzania zmarszczek, wpływa na obszary mózgu biorące udział w regulowaniu emocji – informują psychiatrzy, których wnioski opublikowało pismo „Scientific Reports”.

Niemieccy naukowcy z Hanowerskiego Uniwersytetu Medycznego wykazali, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolicach czoła może łagodzić objawy depresji oraz zmniejszać wahania nastroju u osób z osobowością borderline. Botoks wpływa na ciało migdałowate, gdzie przetwarzane są emocje.

Negatywne emocje, takie jak złość czy zmartwienie, są wyrażane na twarzy w tzw. obszarze gładzizny (pomiędzy łukami brwiowymi). Po wstrzyknięciu botoksu w ten obszar, sparaliżowane zostają mięśnie pomiędzy brwiami. Wyraz twarzy i stan psychiczny są ze sobą ściśle powiązane, dlatego wstrzyknięcie botoksu zmniejsza nasilenie negatywnych emocji – tłumaczą autorzy (DOI: 10.1038/s41598-022-17509-0).

Już wcześniej badacze wykazali, że wstrzyknięcie botoksu w obszar gładzizny zakłóca przekazywanie informacji z mięśni czoła do mózgu, co przekłada się na poprawę nastroju i zmniejszenie objawów depresji.

Pacjenci z osobowością borderline, którym wstrzyknięto botoks w obszar gładziny po czterech tygodniach odczuwali wyraźne mniejsze wahania nastroju. Zmiany potwierdzono także podczas obrazowania mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. W grupie kontrolnej zastosowano akupunkturę. Choć pacjenci zgłaszali poprawę, rezonans nie wykazał zmian na poziomie neuronalnym.

Jak przekonuje autor badań dr Tillmann Krüger, jedną z głównych zalet leczenia zaburzeń nastroju za pomocą botoksu jest to, że jeden zastrzyk wystarcza na co najmniej trzy miesiące, a zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera