Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
26.09.2022 aktualizacja 26.09.2022

Opole/ Ponad 50 mln zł wsparcia z MEiN dla Politechniki Opolskiej

25.09.2022. Posłanka PiS Katarzyna Czochara (2L), rektor Politechniki Opolskiej Marcin Lorenc (3L), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (3P), posłanka PiS Violetta Porowska i wojewoda Sławomir Kłosowski podczas przekazania czeku dla Politechniki Opolskiej. PAP/Krzysztof Świderski 25.09.2022. Posłanka PiS Katarzyna Czochara (2L), rektor Politechniki Opolskiej Marcin Lorenc (3L), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (3P), posłanka PiS Violetta Porowska i wojewoda Sławomir Kłosowski podczas przekazania czeku dla Politechniki Opolskiej. PAP/Krzysztof Świderski

Politechnika Opolska otrzyma ponad 50 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki na kompleksowy remont uczelnianego budynku typu "Lipsk". W niedzielę symboliczny czek na ręce rektora uczelni wręczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Politechnika Opolska (PO) podjęła decyzję o przebudowie jednego ze swoich obiektów przy ulicy Mikołajczyka w Opolu. W niedzielę przebywający w Opolu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył rektorowi PO prof. Marcinowi Lorencowi symboliczny czek o wartości 51,1 mln zł.

"Mam zaszczyt przekazać panu rektorowi symboliczny czek na przebudowę budynku +Lipsk+, gdzie po kompleksowym remoncie będą się mieścić dwa wydziały: Wydział Ekonomii i Zarządzania oraz Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. To rzecz niezwykle ważna dla politechniki" - powiedział minister Czarnek.

Jak podkreślił rektor uczelni, wsparcie ze strony ministerstwa w znacznym stopniu poprawi warunki pracy kadry naukowej i studentów.

"Zależy nam nie tylko na podnoszeniu jakości nauki, ale dbamy także o warunki nauczania i prowadzenia badań, stąd też zaplanowaliśmy kompleksową przebudowę +Lipska+" - powiedział. Dodał, że standard mieszczącego się na terenie pierwszego kampusu budynku bowiem od dawna nie odpowiada obecnym wymaganiom.

Wyjaśnił, że projekt przebudowy przewiduje, że z budynku zostanie tylko konstrukcja; zakłada też jego energetyczną samowystarczalność. "Jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie, bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem" - wyjaśnił prof. Lorenc.

Plan remontu zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, gdzie na zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku. Całkowity koszt inwestycji to 72 mln zł. Prace remontowe mają ruszyć pod koniec października i potrwają trzy lata. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024