Blisko dwa miliony złotych dla Politechniki Opolskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przebywający w sobotę w Opolu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał władzom Politechniki Opolskiej czeki o łącznej wartości blisko dwóch milionów złotych. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na realizację projektu Polska Metrologia.

W sobotę do Opola przyjechał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W trakcie wizyty na Politechnice Opolskiej przekazał dwa czeki o łącznej wartości blisko dwóch milionów złotych.

"Pierwszy blisko milion złotych jest na realizację projektu w ramach Polskiej Metrologii a dotyczy analizy funkcjonalnej powierzchni w inżynierii mechanicznej. Drugi czek, także na niemal milion złotych w szczególności ucieszy pracowników Politechniki Opolskiej. Dla wszystkich uczelni podlegających Ministerstwu Edukacji i Nauki przeznaczyliśmy środki finansowe na podwyżki wynagrodzeń od 1 października br., pod początku nowego roku akademickiego. W przyszłym roku kolejne, większe" - powiedział Czarnek.

Rektor PO prof. Marcin Lorenc podkreślił, że udział uczelni w programie Polska Metrologia jest dla niego potwierdzeniem wysokiej jakości badań prowadzonych przez tę szkołę.

"Misją naszej uczelni jest współpraca z przemysłem, szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym i tam właśnie znajdą zastosowanie efekty naszych prac w ramach projektu +Funkcjonalna analiza powierzchni w inżynierii mechanicznej+. Projekt ten dotyczy analizy powierzchni pod kątem określenia ich cech funkcjonalnych. Nasi naukowcy będą sprawdzać m.in. jak dana powierzchnia zachowa się w dalszej eksploatacji, co jest bardzo ważne w takich branżach przemysłowych jak lotniczy czy samochodowy" - wyjaśnia prof. Lorenc.

Jak przypomina uczelnia, Politechnika Opolska jest jedną z ośmiu uczelni wyższych należących do Polskiej Unii Metrologicznej, która powstała jesienią ubiegłego roku. Działania unii koncentrują się m.in. na współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Politechnika została powołana także do Klastra Metrologicznego zainicjowanego przez prezesa Głównego Urzędu Miar. Intencją klastra jest działanie na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, tworzenie nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego przemysłu i wyznaczanie nowych trendów metrologicznych, które będą służyły polskiej gospodarce. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Start satelitów misji Proba-3 przełożony na czwartek

  • Fot. Adobe Stock

    W środę startują satelity misji Proba-3 współtworzonej przez Polaków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera