Nauka dla Społeczeństwa

05.02.2023
PL EN
22.09.2022 aktualizacja 22.09.2022

Noc Naukowców w Toruniu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Eksperymenty z wodą i żyjącymi w niej organizmami, interaktywne wystawy, pokazy fizyczne, chemiczne i medyczne oraz wykłady m.in. ekipy "Crazy Nauka" i Wiktora Niedzickiego, odbędą się 30 września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. Wydarzeniom towarzyszy konferencja stratosferyczna NEAR SPACE.

Toruńską Noc Naukowców współorganizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W komunikacie prasowym organizatorzy zastrzegli, że zwiedzanie interaktywnych wystaw w centrum nauki jest biletowane, natomiast zapisy na darmowe warsztaty organizowane przez UMK trwają pod adresem mailowym: nocnaukowcow@umk.pl.

INTERAKTYWNE ZAJĘCIA: WODA I POGODA

W pracowni biologicznej, fizycznej i sali warsztatowej toruńskie centrum nauki przygotowało zajęcia: "Woda i jej mieszkańcy", "Pracownia kolorowych eksperymentów" oraz "Pogodnej nocy". Jak wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy, podczas uczestnicy warsztatów sprawdzą parametry różnych próbek wody, zbadają ich przeźroczystość, zapach oraz obecność azotanów, porównają też wodę z kranu z wodą płynącą w Strudze Toruńskiej. Będzie też okazja, aby obejrzeć w powiększeniu drobne zwierzęta, których obecność jest ważna w ocenie jakości wód. W pracowni kolorowych eksperymentów goście dowiedzą się czym jest sieciowanie polimerów, dyfuzja oraz fluorescencja. W pracowni fizycznej będzie można przeprowadzić eksperymenty związane z pogodą i pomiarami meteorologicznymi.

Zwiedzanie interaktywnych wystaw centrum nauki będzie możliwe w ramach dwóch dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 18:00 i 20:00. Do dyspozycji będą ekspozycje w głównym budynku oraz wystawa "Ścieżki dorastania" (jedyna w Polsce poświęcona procesowi dojrzewania człowieka), dostępna w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Zwiedzanie jest biletowane. Bilety w cenie 10 zł (osobno dla CNMW i CIE) można nabyć w systemie sprzedaży online oraz w dniu wydarzenia w kasie.

POKAZY ASTRONOMICZNE, CHEMICZNE I MEDYCZNE Z UMK

Darmowy pokaz "Szał niebieskich ciał" przygotowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zostanie zorganizowany na parkingu przed Młynem Wiedzy w godz. 19.00-21.00. Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą jak należy posługiwać się samodzielnie wykonaną obrotową mapą nieba.

O godz. 20.15 zaplanowano pokaz "BŁYSKawiczna chemia". Studenci z Koła Naukowego Chemików zaprezentują specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia.

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można skorzystać ze stanowiska "Symulacja bez tajemnic". Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej, na którym można zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca oraz symulatora laparoskopowego.

Pracownicy Wydziału Chemii UMK zapraszają na warsztaty "Chemiczne żelki", w trakcie których będzie można przygotować glutki (slimy) oraz kolorowe jadalne kulki. Podczas zajęć "Lets play language" pracownicy Centrum Badań nad Ewolucją Języka omówią ciekawostki językowe w oparciu o serię gier. Będzie również mowa o języku - jego związku z doświadczeniem, tłem kulturowym i historią, a także o gestach, które towarzyszą komunikacji. Będzie mowa m.in. o językach migowych i ciekawostkach z nimi związanych. Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK przygotował warsztaty kognitywistyczne "Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych".

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można zobaczyć transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK: "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem", "Tańczące biokoloidy" oraz "Biochemia na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z glonów i je przeanalizować".

WYKŁADY POPULARYZATORÓW NAUKI

W trakcie konferencji stratosferycznej NEAR SPACE o godz. 18.00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3) odbędzie się wykład Wiktora Niedzickiego "Kosmos w naszym domu". Godzinę później twórcy portalu "Crazy Nauka" - Aleksandra i Piotr Stanisławscy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.

Program dwudniowej konferencji NEAR SPACE jest dostępny na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023