Nauka dla Społeczeństwa

03.06.2023
PL EN
21.09.2022 aktualizacja 21.09.2022

Politechnika Krakowska zaprasza w czwartek do symulatora tramwaju

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Krakowska zaprasza w czwartek, czyli w Europejski Dzień bez Samochodu, na wirtualną przejażdżkę symulatorem tramwaju – każdy zainteresowany będzie mógł spróbować w nim swoich sił i poczuć się jak motorniczy.

Jak poinformowała rzeczniczka Politechniki Krakowskiej (PK) Małgorzata Syrda-Śliwa, w czwartek z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, w godz. od 13 do 17, każdy będzie mógł przyjść na Wydział Mechaniczny (al. Jana Pawła II 37) i wejść do symulatora tramwaju NGT6. Rejestracja nie jest wymagana.

"Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju po wirtualnym mieście, porozmawiać z wykwalifikowanymi instruktorami na temat jazdy tramwajami oraz poznać obowiązujące przepisy drogowe dla tramwajów" – przekazała rzeczniczka.

Pierwszy polski symulator tramwaju NGT6, projekt realizowany w Politechnice Krakowskiej, składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy.

Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować różne sytuacje, na które gotowi muszą być motorniczy, np. śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awarię tramwaju.

Symulator jest udoskonalany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania. Urządzenie służy naukowcom i studentom PK, ale i ćwiczą w nim przyszli motorniczy krakowskiego MPK.

Europejski Dzień bez Samochodu jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu), zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 r. Kampania zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023