Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchamia kolejną edycję konkursu dla młodych naukowców

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Młodzi naukowcy z całej Polski mogą ubiegać się o prestiżowe stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokość 28 tys. zł.

Jak przekazała w poniedziałek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wnioski można składać do 31 października br.

Start jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla młodych naukowców. Jest organizowany od początku istnienia fundacji. W 2022 r. konkurs będzie prowadzony po raz 31. Celem programu jest wspieranie najzdolniejszych młodych naukowców, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi.

"Stypendiami Start honorujemy badaczy, którzy, mimo młodego wieku, mają już na swoim koncie imponujące osiągnięcia naukowe. Są to jedni z najbardziej obiecujących młodych naukowców w Polsce. Realizują ciekawe, ważne i potrzebne badania. Poprzez stypendium Start chcemy ich +zatrzymać+ w nauce i pomóc dalej rozwijać skrzydła" - powiedział cytowany w komunikacie FNP jej prezes, prof. Maciej Żylicz.

Dotychczas tymi prestiżowymi stypendiami nagrodzono już ponad 3 300 wybitnych badaczy, którym FNP przekazała w sumie ponad 90,5 mln zł.

Jak wyjaśniono w komunikacie, stypendia są przyznawane w drodze konkursu. Jest on otwarty dla naukowców z całej Polski reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż. Głównym kryterium oceny kandydatów i kandydatek jest jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego oraz osiągnięcia badawcze. Ocena wniosków składa się z kilku etapów i jest dokonywana przez wybitnych specjalistów z danej dziedziny - przekazano.

Wiceprezes FNP dr Tomasz Perkowski cytowany w komunikacie ocenił, że konkurencja w konkursie jest bardzo silna. "Setka laureatów i laureatek konkursu jest wybierana spośród grona ok. tysiąca kandydatów" - dodał.

W konkursie przyznawane są również dodatkowe wyróżnienia. Poza samym stypendium, program START oferuje również możliwość wyjazdu na kilkudniowy pobyt w naukowej instytucji zagranicznej. Wybrani stypendyści mają też szansę na udział w spotkaniu z laureatami Nagrody Nobla.

Nabór wniosków jest otwarty. Można je składać do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w drugim kwartale 2023 r. Stypendia będą sfinansowane zarówno z budżetu FNP, jak i ze środków przekazanych przez firmy, instytucje, prywatnych darczyńców oraz z wpłat 1 proc. podatku dochodowego. Partnerem programu jest Fundacja PZU.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. Jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

  • 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN przyznało granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 o łącznej wartości niemal 665 mln zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera