Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2022
PL EN
16.09.2022 aktualizacja 16.09.2022

Minister Czarnek: budynek wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku MEiN dofinansował blisko 30 mln zł

Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku Fot. materiały prasowe Uniwersytet w Białymstoku

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w piątek w Wilnie w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku. Poinformował, że inwestycja została dofinansowana z dotacji MEiN blisko 30 mln zł.

W piątek odbyło się w Wilnie podpisania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku. W wydarzeniu wziął m.in. udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek - poinformował resort na Twitterze.

Minister Czarnek powiedział, że "budynek będzie kosztował ok. 35 mln zł, z czego blisko 30 mln zł to jest dotacja z budżetu MEiN".

Będzie to czterokondygnacyjny gmach z podziemnym parkingiem, o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. mkw. Wmurowany w piątek akt erekcyjny został sporządzony w dwóch językach – polskim i litewskim.

Minister Czarnek zwrócił uwagę, że jest to jedyny polski uniwersytet, który ma swoją filię poza granicami kraju. Fakt, że ta siedziba jest w Wilnie ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla Polaków na Litwie oraz dla stosunków polsko-litewskich na płaszczyźnie edukacji i nauki – dodał.

"Po to przede wszystkim budujemy tę siedzibę filii, żeby kształciła – również w zakresie pedagogiki – młodych Polaków na Litwie" – wskazał minister Czarnek.

Ocenił, że "jest to bardzo znaczące wydarzenie w relacjach polsko-litewskich na płaszczyźnie edukacji i nauki".

"Litwa i Polska współpracują w wielu dziedzinach, a jedną z nich jest kształcenie wyższe. Edukacja jest najwyższym priorytetem rządu litewskiego. Dlatego cieszymy się, że Uniwersytet w Białymstoku inwestuje w edukację i inwestuje w edukację na Litwie" – powiedziała wiceminister edukacji, nauki i sportu Republiki Litewskiej Gintautas Jakštas.

W uroczystości wzięli także udział: Irmina Szmalec – konsul RP, Wojciech Stankiewicz – prezes Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Sejmu Republiki Litewskiej, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających Polaków, władz samorządowych Wilna i rejonu wileńskiego.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku z siedzibą w Wilnie został powołany w 2007 r. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W ciągu 15 lat działania filii mury uczelni opuściło ponad 840 absolwentów. Przez pierwsze lata działalności kształcił na dwóch kierunkach licencjackich – ekonomii i informatyce. Od roku 2014/2015 wzbogacił ofertę o ekonomiczne studia II stopnia. Kolejnym krokiem w rozwoju jednostki było uruchomienie trzeciego kierunku na studiach pierwszego stopnia – europeistyki (od roku 2016/2016). Studia prowadzone są w języku polskim, a większość studentów to obywatele Litwy o polskich korzeniach. 

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022