Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
17.09.2022 aktualizacja 17.09.2022

Zapytaj fizyka, ile to metr

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Otwarty wykład z serii „Zapytaj fizyka” pt. „Skąd wiadomo, ile wynosi sekunda, metr i kilogram?" wygłosi 29 września w Warszawie dr Grzegorz Łach. Na spotkanie w ramach Festiwalu Nauki zaprasza Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Bardzo dokładne obliczenia dla atomów i cząsteczek chemicznych, którymi zajmował się wykładowca, uwzględniają efekty wynikające z połączenia mechaniki kwantowej i szczególnej teorii względności. Obliczenia te znalazły zastosowanie w dokładnych pomiarach stałej Boltzmanna i przyczyniły się do zmiany obowiązującej definicji jednostki temperatury — kelwina.

Obecnie Grzegorz Łach zajmuje się fizyką obliczeniową i jej zastosowaniami w naukach pokrewnych w Katedrze Optyki Kwantowej i Fizyki Atomowej Wydziału Fizyki UW.

Wcześniej pracował w Instytucie Maxa Plancka, Uniwersytecie w Heidelbergu, University of Delaware, oraz odbył szereg staży w USA (Princeton, MIT) i Izraelu (Weizmann Institute of Science). Przez trzy lata odpoczywał od fizyki zajmując się bioinformatyką i zastosowaniami fizyki statystycznej w przewidywaniu struktury cząsteczek RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Naukowiec jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, a doktorat uzyskał w Pracowni Chemii Kwantowej Wydziału Chemii UW.

Wykład odbędzie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023