Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
15.09.2022 aktualizacja 15.09.2022

Lublin/ Rozwój biologii medycznej tematem zjazdu naukowego na KUL

15.09.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na V Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej "Biologia-Medycyna-Terapia" w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło 15.09.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na V Zjeździe Naukowym Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej "Biologia-Medycyna-Terapia" w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

Integracja różnych dziedzin nauki, wymiana doświadczeń i rozwój biologii medycznej – to główne cele V Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej "Biologia-Medycyna-Terapia", który w czwartek rozpoczął się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Konferencja potrwa do soboty.

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podczas inauguracji zjazdu w Lublinie powiedział, że organizacja międzynarodowej konferencji w czasach, kiedy mamy wysyp ma ogromne znaczenie merytoryczne.

"To będzie bardzo dobre pole do tego, żeby wymienić doświadczenia, nawiązać kontakty. Wszystko z myślą o pacjencie" – powiedział Czarnek.

Jako przykład wyzwań, przed którymi stoi medycyna, wskazał coraz większe zagrożenie ze strony chorób onkologicznych.

"Wchodzimy w okres, kiedy choroby onkologiczne będą się nasilały i będą coraz trudniejsze do leczenia" – powiedział. Wymieniając osiągnięcia w zakresie walki z chorobami onkologicznymi, wskazał rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.

Zwrócił uwagę na znaczenie konferencji dla KUL, na którym w ostatnich latach rozwijane są kierunki medyczne: pielęgniarstwo i położnictwo.

"KUL uzyskał zgodę na kierunek lekarski od 1 października 2023 r." – przypomniał Czarnek.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński powiedział, że kształcenie na kierunku lekarskim to wielkie wyzwanie naukowe, dydaktyczne i etyczne, odpowiedzialność i szansa dla uniwersytetu.

"Nie mam najmniejszej wątpliwości, że lekarze, którzy będą kształceni na KUL będą posiadali wielką chrześcijańską wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, szacunek dla pacjenta, a przede wszystkim będą ludźmi o właściwym kompasie moralnym"– wskazał.

Wyraził nadzieję, że ABM od przyszłego roku będzie mogła wspierać najlepszych naukowców, inwestować w rozwój uniwersytetu, kadry, badań medycznych i projekty międzynarodowe.

"Będziemy wspólnie kreować nauki medyczne, kształcić polskich lekarzy, tak bardzo potrzebnych" – powiedział. Mówiąc o służbie zdrowia, stwierdził, że wiele rzeczy trzeba zrobić z punktu widzenia profilaktyki, dostępności do terapii i innowacyjnego leczenia.

Prezes Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej prof. Sławomir Lewicki powiedział, że celem zjazdu jest integracja badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki m.in. biologię, weterynarię, farmację i medycynę.

"Na styku zainteresowań powstają pewne koncepcje, idee, które następnie są realizowane po to, żeby pomóc zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu pacjentów" – wyjaśnił.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski życzył uczestnikom, żeby konferencja "wzmacniała nasze wewnętrzne przekonanie w świat wartości duchowych" i w to, że "służymy człowiekowi w jego szerokim wymiarze, również w wymiarze wewnętrznym". Zdaniem rektora bez podstaw antropologicznych bardzo trudno jest odnaleźć swoje tu i teraz.

Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej "Biologia-Medycyna-Terapia" odbywa się od 15 do 17 września w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Celem cyklicznego spotkania polskich i zagranicznych naukowców jest promowanie osiągnięć, wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk naukowych, klinicznych oraz diagnostycznych na rzecz rozwoju biologii medycznej.

Patronatem honorowym wydarzenie objął szef MEiN.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024