Zmarł prof. Mieczysław Gogacz, filozof, przedstawiciel tomizmu, wykładowca UKSW

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W wieku 95 lat zmarł prof. Mieczysław Gogacz, filozof, przedstawiciel tomizmu, wykładowca - poinformował we wtorek Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie internetowej UKSW przekazano, że prof. Gogacz opublikował 37 książek i prawie 1000 artykułów.

Prof. Mieczysław Gogacz urodził się 17 listopada 1926 r. w Nadrożu koło Rypina. Studia filozoficzne podjął 1949 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1952 r. uzyskał magisterium na podstawie pracy "Definicja ruchu u Arystotelesa", napisanej pod kierunkiem Stanisława Adamczyka.

Dwa lata później został doktorem filozofii na podstawie rozprawy "Filozofia bytu w +Beniamin maior+ Ryszarda ze Świętego Wiktora; promotorem był Stefan Swieżawski. Po doktoracie podjął zajęcia dydaktyczne w KUL.

W latach 1956–1957 skorzystał z jednorocznego stypendium Rządu Francuskiego umożliwiającego studiowanie na Sorbonie i prowadzenie badań w Biblioteque Nationale w Paryżu. Z Francji wyjechał do Kanady, gdzie w Pontifical Institute of Mediaeval Studies w Toronto kontynuował studia specjalistyczne u Étienne’a Gilsona.

W 1960 r. Wydział Filozoficzny KUL przeprowadził kolokwium habilitacyjne M. Gogacza na podstawie rozpraw wydanych pod wspólnym tytułem "Problem istnienia Boga u Anzelma z Canterbury i problem prawdy u Henryka z Gandawy". Rada Wydziału Filozofii 13 kwietnia 1962 r. podjęła uchwałę o nadaniu mu stopnia naukowego docenta.

Prof. Mieczysław Gogacz w 1966 r. przeniósł się na Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (ATK, obecnie UKSW) w Warszawie, gdzie w 1973 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1982 r. profesora zwyczajnego.

Kierował Katedrą Historii Filozofii, badając filozofię średniowieczną, szczególnie zaś spuściznę Tomasza z Akwinu. Wykładał historię filozofii, tomizm, antropologię filozoficzną. W latach 90. XX w., w związku ze zmianami w Polsce, prowadził zajęcia, głównie z filozofii realistycznej i etyki na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Medycznej w Warszawie i w Wojskowej Akademii Technicznej.

Prof. Gogacz opublikował 37 książek i prawie 1000 artykułów. W swoich dwóch książkach pt.: "Mądrość buduje państwo" i "Okruszyny” napisał, że "programem dla Polski, dla jej kultury i duchowości Polaków jest mądrość i Chrystus". 

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera