Uczelnie i instytucje

PGZ podpisała umowy o współpracy z kolejnymi uczelniami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała we wtorek umowy z ośmioma uczelniami wyższymi, chcąc zacieśniać współpracę nad nowymi technologiami, które będą wykorzystywane na potrzeby produkcji wojskowej i cywilnej.

Podpisanie umów umożliwi wspólne prowadzenie prac rozwojowych, kooperację dot. komercjalizacji rozwiązań i ubieganie się o dofinansowanie projektów. Porozumienia będą także podstawą wspólnego organizowania konferencji eksperckich, seminariów, warsztatów i szkoleń, a także np. staży i praktyk zawodowych w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Porozumienia – zdaniem sygnatariuszy - otwierają też perspektywę tworzenia nowych specjalności oraz nowych kierunków studiów wyższych.

Do ośrodków naukowych współpracujących z PGZ dołączyły we wtorek: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Obecny podczas uroczystości podpisania umów wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podkreślał, że kwestia nauki i prac badawczo-rozwojowych jest kluczowa dla budowy przemysłu, który ma być kołem zamachowym gospodarki. "Technologie muszą być nowoczesne i konkurencyjne, które polska armia będzie zakupywała nie tylko dlatego, że są produkcji polskiej, ale dlatego że dzięki nim będzie stawała się silniejsza" – wskazał wiceminister.

Jak dodał, intencją podejmowanych wysiłków jest także "wyłowienie" najlepszych studentów i zatrzymanie ich w kraju, by tu – a nie za granicą - tworzyli wartość dodaną i realizowali projekty.

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz także ocenił, że współpraca ze światem nauki jest "czymś niezbędnym we współczesnej gospodarce opartej na wiedzy, czymś, co pozwala rozwijać się spółkom PGZ, a w konsekwencji polskiemu przemysłowi i gospodarce". Uczelniom, jak mówił, współpraca daje możliwość wdrażania w życie swoich badań.

PGZ zapowiada, że działania, których inaugurację stanowiło podpisanie umów z uczelniami wyższymi, będą dotyczyły przygotowania wspólnych projektów, m.in. wykorzystania technologii bezzałogowych umożliwiających prowadzenie operacji w środowisku morskim (powietrznych, nawodnych oraz podwodnych), urządzeń morskich zapewniających ochronę infrastruktury krytycznej, integracji systemów bezzałogowych statków powietrznych z platformami morskimi i lądowymi czy opracowania bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu i lądowania.

Projekty dotyczyć mają również opracowania m.in. symulatora walki powietrznej lotnictwa myśliwskiego oraz założeń strategicznych kierunków rozwoju innowacyjnych technologii polskiego przemysłu obronnego, a także organizacji laboratorium komputerowego wspomagającego dowodzenie i walkę w celach szkoleniowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej.

PGZ posiada własne centra badawczo-rozwojowe; współpracuje też już m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską i Politechniką Śląską.

Polska Grupa Zbrojeniowa skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). (PAP)

ktl/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera