Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
02.03.2022 aktualizacja 02.03.2022

Czarnek: Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW po roku działania ma poważne osiągnięcia

, 02.03.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej podsumowującej rok działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, 2 bm. na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. PAP/Mateusz Marek , 02.03.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej podsumowującej rok działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, 2 bm. na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. PAP/Mateusz Marek

Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW po roku działania ma poważne osiągnięcia – to dziewięć publikacji, siedem konferencji, dwa czasopisma – powiedział w środę na konferencji z okazji rocznicy istnienia centrum szef MEiN Przemysław Czarnek.

W środę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w której czasie zaprezentowano roczną działalność Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej (UCBWR) UKSW. W wydarzeniu wziął udział szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Jest to rzecz niezwykle ważna, jedyne takie centrum w Polsce, a być może nawet na świecie, działające na taką skalę i mające już takie rzeczywiście poważne osiągnięcia na przestrzeni zaledwie jednego roku działalności" – powiedział Czarnek.

Wskazał, że jest to dziewięć publikacji, siedem konferencji i dwa czasopisma. "Wszystko poświęcone zjawisku łamania wolności religijnej, czyli wolności sumienia i wyznania, sumienia i religii. Jeśli się nie pozwala człowiekowi działać zgodnie ze swoim sumieniem, jeśli szykanuje się człowieka tylko dlatego, że chce wyznawać konkretną religię i żyć swoim życiem duchowym w pełnej wolności, to tu się zaczyna poważny problem, który później doprowadza do konfliktów zbrojnych i do wielkich cierpień milionów ludzi" – mówił.

"Jeśli człowiek rozumie, z czego bierze się nieszczęście, to jest w stanie tego nieszczęścia uniknąć i dlatego taka waga tego UCBWR" – dodał szef resortu edukacji i nauki.

Czarnek mówił, że pewne zjawiska chrystianofobii w Europie, która się dechrystianizuje poprzez działania antychrześcijańskie, obserwowanych jest coraz więcej. Wskazał na opublikowany w ubiegłym roku przez Komisję Europejską wewnętrzny przewodnik komunikacji inkluzywnej, z którego KE się wycofała. Według Czarnka zabraniał on używania m.in. pojęcia Boże Narodzenie.

"To są rzeczy, które są absolutnie nie do przyjęcia i tutaj w UCBWR te rzeczy są pokazywane i wyciągane na światło dzienne" – powiedział szef MEiN i zapewnił o dalszym wsparciu tego centrum.

"Pan minister przedłużył możliwość działania (UCBWR – PAP) na kolejnych 5 lat za co jesteśmy bardzo wdzięczni" – poinformował w czasie konferencji dyrektor UCBWR ks. prof. Waldemar Cisło.

Zastępca dyrektora UCBWR ks. prof. Jan Przybyłowski zaznaczył, że głównym celem centrum jest spojrzenie na wolność religijną nie tylko przez chrześcijaństwo, ale z perspektywy polskiej i europejskiej. "To ma być takie nasze wyróżniające się charakterystyczne dla naszych badań spojrzenie" – mówił.

Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej (UCBWR) jest jednostką naukową Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, założoną w 2021 r. Centrum zostało powołane z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki jako ośrodek prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe i monitorujący przestrzeganie wolności religijnej w Polsce i w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny.

Jak czytamy na stronie centrum, w jego działalności wykorzystane będzie doświadczenie historyczne polskiego narodu w promowaniu tolerancji wobec mniejszości etnicznych, a także wkład Polaków w budowanie społeczeństw otwartych na dialog i współpracę międzyreligijną i międzykulturową.

"Współdziałanie z Sekcją Polską Fundacji Papieskiej: Pomoc Kościołowi w Potrzebie umożliwi poszukiwanie możliwości powiązania wyników badań wolności religijnej z organizowaniem i niesieniem konkretnej pomocy osobom prześladowanym z powodów religijnych, narodowościowych, czy kulturowych" – czytamy na stronie UCBWR.(PAP)

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023