Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
04.09.2022 aktualizacja 04.09.2022

USA/ NASA: Ponowna próba wystrzelenia rakiety w kierunku Księżyca nie nastąpi w ciągu najbliższych dni

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  03.09.2022 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 03.09.2022

Ponowna próba wystrzelenia rakiety Space Launch System (SLS) w kierunku Księżyca nie nastąpi w ciągu najbliższych dni - poinformowała w sobotę NASA. Według agencji dużego wycieku paliwa wodorowego, który miał miejsce podczas sobotniej próby, nie da się szybko naprawić.

NASA przewiduje, że trzecia próba startu rakiety odbędzie się nie wcześniej niż w drugiej połowie września, bowiem naprawa usterki będzie wiązała się z przetransportowaniem rakiety do serwisowni. Kolejne okno startowe będzie miało miejsce w dniach 19-30 września, a następne to 17-31 października.

Wcześniej w sobotę, jeszcze przed odwołaniem startu rakiety, oficjele agencji twierdzili, że w przypadku niepowodzenia alternatywnymi datami dla kolejnej próby mogą być poniedziałek lub wtorek.

W sobotę NASA odwołała start rakiety Space Launch System w ramach misji Artemis I z powodu wycieku paliwa. To była druga nieudana próba w ostatnich dniach, w poniedziałek misja została odwołana z powodu usterki jednego z silników.

Próba wystrzelenia 32-piętrowej rakiety SLS z centrum kosmicznego NASA na Florydzie została przerwana po wielokrotnych usiłowaniach techników naprawienia wycieku chłodzonego ciekłego wodoru w trakcie procesu tankowania. (PAP)

zm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022