Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku. Zgodnie z ustawą uczelnia ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.
Za przyjęciem poprawki Senatu głosowało 448 posłów, 445 było przeciw odrzuceniu poprawki, 3 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wyniosła 225 posłów. Projekt ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku był projektem poselskim. Podpisy pod nim złożyli posłowie KP, KO, Lewicy i PiS.
Uczelnia ma zostać utworzona z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku i rozpocząć działalność 1 października br. Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu, która w czwartek omawiała ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej, zaproponowała do niej poprawki o charakterze legislacyjno-porządkującym. Dotyczą one m.in. kadencji pierwszego rektora Akademii, pierwszej kadencji rady Akademii, a także organów samorządu studenckiego uczelni.
Zgodnie z ustawą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.
Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku mają stać się mieniem Akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia Akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami Akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej jej studentami.
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku w ramach trzech wydziałów kształci studentów na 11 kierunkach pierwszego stopnia i na 4 kierunkach drugiego stopnia, a także na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym.
Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.
PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Gorczyca
ag/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.