Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
07.08.2022 aktualizacja 07.08.2022

COVID-19: Nowe badanie śliny skuteczne jak test RT-PCR

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wystarczy splunąć, by niewielkie urządzenie w 45 minut określiło, czy jesteśmy zakażeni COVID-19 i przekazało wynik do smartfona - informuje pismo „ACS Sensors”.

Dwa główne rodzaje testów na COVID-19, stosowane obecnie, to szybkie testy antygenowe oraz testy oparte na klasycznej reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (RT-PCR).

Szybkie testy antygenowe (dostępne na przykład w aptekach) dostarczają wynik bezpośrednio użytkownikowi w około 15 minut, ale nie są zbyt czułe i mogą dawać fałszywie ujemny wynik, przez co ktoś może nieświadomie zainfekować innych.

Chociaż test RT-PCR jest uważany za „złoty standard” ze względu na jego wysoką czułość i swoistość wobec wirusa SARS-CoV-2, wymaga on wysłania próbki do laboratorium i przeanalizowania przez wyspecjalizowany personel. Sama analiza może zająć do godziny, ale łączny czas od wymazu do uzyskania odpowiedzi – nawet kilka dni. Ponadto obie metody wymagają niewygodnego procesu pobierania wymazu z nosa.

Teraz naukowcy z Pennsylvania State University opracowali nowy test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 w próbce śliny i prototypowe urządzenie, które - jak deklarują (DOI:10.1021/acssensors.2c01023) - łączy szybkość i łatwość wykonania z wysoką czułością.

Istnieją już nieinwazyjne testy oparte na badaniu śliny, ale wykorzystują one powolny i wymagający wyspecjalizowanego sprzętu proces RT-PCR. Podobna metoda, zwana amplifikacją izotermiczną (RT-LAMP), ma specyficzność i czułość odpowiadającą RT-PCR, ale jest szybsza, tańsza i łatwiejsza w użyciu.

Dlatego Weihua Guan i jego współpracownicy z Pennsylvania State University chcieli sprawdzić, czy mogą użyć RT-LAMP do stworzenia szybkiego i czułego testu na COVID-19, który wymaga jedynie próbki śliny; przenośnego urządzenie wielkości dłoni; i smartfona.

Naukowcy zintegrowali kilka etapów w jednej kompaktowej maszynie, którą nazwali opartym na ślinie autotestem SARS-CoV-2 z RT-LAMP w urządzeniu mobilnym (SLIDE). Pięć odrębnych modułów przeprowadza wszystkie etapy potrzebne do RT-LAMP: podgrzewanie próbki, mieszanie jej z odczynnikami RT-LAMP, przeprowadzanie reakcji, wykrywanie ilości wirusowego RNA i przekazywanie wyników do smartfona.

Aby użyć SLIDE, badana osoba po prostu spluwa do fiolki, którą wkłada do urządzenia, a wyniki są przesyłane do smartfona w ciągu 45 minut. W testach laboratoryjnych, SLIDE z powodzeniem wykrył i oszacował ilościowo próbkę śliny z dodatkiem inaktywowanych cząsteczek wirusa SARS-CoV-2, a także próbkę prawdziwej śliny od osoby, o której wiadomo było, że jest pozytywna w kierunku COVID-19. W obu przypadkach wyniki były zgodne z wynikami RT-PCR, co sugeruje, że urządzenie SLIDE może być szybkim, łatwym i czułym sposobem na stwierdzenie, czy ktoś ma COVID-19. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023