Uczelnie i instytucje

Lublin/ Duże zainteresowanie studiami na lubelskich uczelniach wśród Ukraińców

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Podczas tegorocznej rekrutacji na studia w Lublinie jest też duża grupa chętnych z Ukrainy. Najczęściej wybierają takie kierunki jak: turystyka i rekreacja, informatyka, zarządzanie. Ukraińcy stanowią największą część studentów zza granicy na lubelskich uczelniach.

Rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska poinformowała PAP, że podczas tegorocznej rekrutacji na studia zgłosiło się blisko 1,5 tys. obcokrajowców, z czego większość stanowili Ukraińcy – tj. 970 kandydatów, "Zainteresowanie jest na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym. Kierunki najczęściej wybierane przez ukraińskich kandydatów na studia to: turystyka i rekreacja, informatyka, zarządzanie, international relations, anglistyka i logistyka" – podała rzeczniczka.

W minionym roku akademickim na UMCS studiowało łącznie ok. 1,7 tys. cudzoziemców, co stanowi ok. 10 proc. wszystkich studentów uczelni. "W tej liczbie mieści się ponad 800 studentów pochodzących właśnie z Ukrainy" – podkreśliła rzeczniczka.

Dotychczas na studia na Politechnice Lubelskiej zarejestrowało się 850 kandydatów z zagranicy. W zdecydowanej większości są to uczniowie z Ukrainy. Do przyjęcia zostało zakwalifikowanych blisko 410 osób.

"W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy zainteresowanie studiami na Politechnice Lubelskiej wśród ukraińskiej młodzieży. W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy ok. 150 osób więcej zarejestrowanych w systemie rekrutacyjnym. Zdecydowanym faworytem wśród Ukraińców jest informatyka. W tym roku ten kierunek wybrało dwukrotnie więcej kandydatów, niż rok temu" – zaznaczyła rzeczniczka Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, studiowało ok. 500 studentów i doktorantów z Ukrainy, którzy stanowili największą grupę studentów-obcokrajowców. W tegorocznej rekrutacji na studia na KUL zgłosiło się ok. 130 obywateli Ukrainy.

"Zainteresowanie studiami na KUL osób z Ukrainy jest porównywalne z poprzednimi latami. Większe jednak, jeśli chodzi o kierunki anglojęzyczne, z uwagi na brak znajomości języka polskiego" - podkreśliła Magdalena Pranagal, która kieruje pracami Biura Rekrutacji KUL. Zwróciła jednak uwagę, że należy spodziewać się większego zainteresowania studiami w naborze wolnym z uwagi na uproszczoną procedurę przyjęcia kandydata.

Obywatele Ukrainy w tegorocznej rekrutacji wybierali najczęściej takie kierunki jak: zarządzanie, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, informatyka, lingwistyka stosowana, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe. "Studia na KUL prowadzone są w dwóch językach wykładowych - polskim i angielskim. W mijającym roku akademickim większość studentów z Ukrainy, ok. 98 proc., studiuje w języku polskim" – podała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, rejestracja kandydatów na studia stacjonarne prowadzone w języku polskim trwała do 30 czerwca dla kandydatów legitymujących się maturą zagraniczną. "Zarejestrowało się 38 osób, w tym 14 osób z Ukrainy i 12 osób z Białorusi" – podał rzecznik uczelni Wojciech Brakowiecki.

Jak wyjaśnił, po wybuchu wojny w Ukrainie Uniwersytet Medyczny przyjął 23 studentów, obywateli Ukrainy - 20 osób na kurs języka polskiego medycznego i 3 osoby bezpośrednio na studia (IV i V rok kierunku lekarskiego oraz III rok kierunku lekarsko-dentystycznego).

Ukraińcy zainteresowani są również studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. "Na chwilę obecną mamy zarejestrowanych około 200 osób z Ukrainy i jest to poziom nieodbiegający od lat poprzednich. Czekamy w tej chwili jeszcze na dokumenty ze względu na to, że część osób przebywa na terenie Ukrainy" – przekazała Agnieszka Wasilak z działu rekrutacji i promocji UP.

Ostateczne liczby przyjętych na studia, w tym również obcokrajowców, będą znane dopiero po potwierdzeniu przez nich chęci studiowania i dostarczeniu dokumentów.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera