Uczelnie i instytucje

MEiN: dr Remigiusz Kopoczek powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Warszawa, 05.07.2022. Dyrektor NCBR Remigiusz Kopoczek (amb) PAP/Mateusz Marek
Warszawa, 05.07.2022. Dyrektor NCBR Remigiusz Kopoczek (amb) PAP/Mateusz Marek

W wyniku konkursu dr Remigiusz Kopoczek został powołany przez Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - podało MEiN. Kadencja dyrektora NCBR trwa cztery lata.

Przez ostatnie pięć miesięcy dr Remigiusz Kopoczek pełnił obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zastąpił na stanowisku dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, który 17 lutego br. złożył rezygnację ze stanowiska. Zgodnie z ustawą o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, stanowisko zostało obsadzone w drodze konkursu przeprowadzonego przez ministra właściwego do spraw nauki.

"Powierzam panu dyrektorowi funkcję w szczególnym momencie przygotowywania przez Centrum pierwszych konkursów w ramach nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że rozpoczęte już przez niego działania będą sprawnie i efektywnie kontynuowane, a NCBR wzmocni swoją pozycję największego ośrodka kreującego innowacje nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, cytowany w komunikacie resortu edukacji i nauki.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą ministra edukacji i nauki powołaną do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Jako instytucja pośrednicząca w wydatkowaniu środków europejskich, będzie ich dysponentem w ramach programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Jak informuje MEiN, już w czwartym kwartale br. planowane jest ogłoszenie pierwszego konkursu na dofinansowanie innowacyjnych projektów. Centrum cały czas organizuje również konkursy o granty w ramach środków krajowych, współpracy międzynarodowej czy wspiera aplikujących w ramach programu Horyzont Europa.

"Przez piętnaście lat działalności, NCBR prężnie działał na rzecz polskich innowacji – stworzył platformę do współdziałania biznesu i nauki, by rozwiązania jutra służyły nam już dziś. To ogromny zaszczyt, ale również odpowiedzialność kierować tak ważną dla krajowej gospodarki instytucją" - powiedział Kopoczek. "Nowe technologie cały czas się zmieniają, świat pędzi do przodu. Przyjazna dla środowiska energetyka, technologie kosmiczne czy cyberbezpieczeństwo – potrzeby tych oraz wielu innych branż muszą zostać przez Centrum właściwie zaadresowane by rodzime przedsiębiorstwa dotrzymały kroku zagranicznym konkurentom" - wskazał.

Dr Remigiusz Kopoczek jest od lat związany ze środowiskiem naukowym. Doktoryzował się na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2020 r. jest członkiem Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia i studentów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jest współautorem kierunków studiów z dziedziny projektowania gier i przestrzeni wirtualnej oraz autorem i współautorem publikacji m.in. na temat procesu tworzenia gier komputerowych, wykorzystywania multimediów i rzeczywistości wirtualnej w edukacji. W ostatnich latach sprawował stanowisko prezesa zarządu pierwszego akceleratora gier wideo ARP Games. Przed objęciem pełniącego obowiązki dyrektora NCBR był prezesem zarządu jednej z największej konferencji gospodarczej w Polsce – Kongres 590.

PAP - Nauka w Polsce, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera