Uczelnie i instytucje

Lublin/ Stomatologia, lingwistyka, italianistyka najbardziej popularnymi kierunkami na uczelniach

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Stomatologia, lingwistyka, italianistyka w trybie zdalnym, a także kryminologia czy finanse i rachunkowość - to jedne z najbardziej popularnych kierunków studiów na lubelskich uczelniach. Wśród chętnych do studiowania w Lublinie zgłosiło się też wielu cudzoziemców, m.in. z Ukrainy, Białorusi czy Afryki.

Jak poinformowała rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska, podczas tegorocznej rekrutacji na studia zarejestrowało się blisko 16,5 tys. kandydatów. "Dane te są porównywalne z rokiem ubiegłym i tym samym satysfakcjonujące dla naszej uczelni. Mamy nadzieję, że przełoży się to na liczbę osób, które w najbliższych dniach dokonają finalizacji procesu rekrutacji i tym samym - złożą dokumenty na studia w UMCS" – przekazała rzeczniczka.

Dodała, że prawie 1,5 tys. obcokrajowców wyraziło chęć studiowania na tej uczelni. Są to osoby pochodzące przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi, ale również z Afryki.

W tym roku na UMCS najbardziej oblegana była lingwistyka stosowana o profilu angielski z hiszpańskim, gdzie na jedno miejsce było 17 kandydatów. Natomiast na profilu angielski z niemieckim przypadało 12 osób na jedno miejsce. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się kryminologia (11 osób na jedno miejsce) i biologia o specjalności biologia medyczna (10 osób na jedno miejsce).

Natomiast na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie największą popularnością cieszyła się stomatologia, bo o jedno miejsce starało się 13 kandydatów. Nieco mniej, bo 10 osób, było chętnych na jedno miejsce na psychologii. Zaś na kierunku lekarskim przypadało 9 chętnych na jedno miejsce.

Do studiowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zgłosiło się ponad 5 tys. chętnych, to 450 osób więcej, niż w roku ubiegłym. W czołówce wybieranych kierunków znalazły się: italianistyka w trybie zdalnym (6 osób na miejsce), psychologia (6 chętnych na miejsce), kryminologia (4 osoby na miejsce), pielęgniarstwo (3 chętnych na miejsce). "Dla kandydatów na studia uniwersytet przygotował ponad 2,4 tys. miejsc na prawie 60 kierunkach studiów. Tak duże zainteresowanie ofertą studiów jest dla nas bardzo dobrym sygnałem" – oceniła zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Z kolei na studia na Politechnice Lubelskiej w tegorocznej rekrutacji zarejestrowało się 4,2 tys. kandydatów. Osobną grupę stanowią kandydaci obcokrajowcy. Dotychczas zarejestrowało się ponad 840 osób z zagranicy, głównie Ukraińcy. "Absolutnym hitem podczas tegorocznej rekrutacji okazały się kierunki prowadzone przez Wydział Zarządzania: finanse i rachunkowość (10), zarządzanie (7), marketing i komunikacja rynkowa (7) oraz inżynieria logistyki (5)" – przekazała rzeczniczka Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera