Można już składać wnioski w nowym konkursie ABM, do naukowców trafi 250 mln zł

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Rozwój innowacyjnych rozwiązań medycyny celowanej lub personalizowanej w oparciu o technologie terapii komórkowych lub produktów białkowych - to główny cel nowego konkursu Agencji Badań Medycznych. Wnioski można składać od poniedziałku, a do naukowców trafi 250 mln zł.

Agencja Badań Medycznych ogłosiła nowy konkurs „Rozwój medycyny celowanej lub personalizowanej na bazie terapii komórkowych lub produktów białkowych” - podano w komunikacie ABM.

"Celem konkursu jest wsparcie rozwoju innowacyjnych rozwiązań medycyny celowanej lub personalizowanej w oparciu o technologie terapii komórkowych lub produktów białkowych przy wsparciu narzędzi bioinformatycznych. Szczególną uwagę zwracamy na wsparcie terapii chorób nowotworowych oraz metabolicznych, zarówno ze względu na największe zapotrzebowanie na nowe terapie w tych obszarach terapeutycznych, jak i również z powodu wyjątkowo wysokich zagrożeń dla długości i jakości życia" – tłumaczy p.o. kierownik Działu Nauki Agencji Badań Medycznych Marceli Regan.

W ciągu ostatnich lat nastąpił szybki rozwój zaawansowanych terapii medycznych i medycyny spersonalizowanej. ABM szacuje, że rynek produktów związanych z medycyną spersonalizowaną wzrośnie z 2,12 tryliona dolarów w 2021 roku do 5,7 tryliona dolarów w 2030 roku. Duży udział w tym rynku będą miały celowane/personalizowane terapie oparte na produktach komórkowych oraz innowacyjnych Produktach białkowych.

ABM zwraca uwagę, że w Polsce obszar terapii zaawansowanych, w tym terapii komórkowych dopiero się rozwija, a jego większość obejmują badania przedkliniczne i kliniczne w zakresie medycyny regeneracyjnej oraz CAR-T.

Nabór skierowany będzie do mikro-, małych lub średnich oraz dużych przedsiębiorstw prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe oraz konsorcjów, których liderem jest przedsiębiorstwo, a pozostali członkowie mogą stanowić podmioty takie jak: uczelnie wyższe; federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; PAN; instytuty naukowe PAN; instytuty badawcze; międzynarodowe instytuty naukowe; Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych; przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego; podmioty prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe.

Wniosek należy złożyć w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie Agencji https://konkurs.abm.gov.pl/#/. Termin składania wniosków to 19 września.

PAP - Nauka w Polsce, Agata Zbieg

agz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: boomersi i pokolenie X zaniedbują aktywność fizyczną; winne złe nawyki i stereotypy

  • 06.01.2016. PAP/Artur Reszko

    Ekspertka: przeciętny Polak zje podczas świątecznego dnia 6 tys. kalorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera