Uczelnie i instytucje

Toruń/ Na studia na UMK najwięcej zgłoszeń kierunek lekarski, psychologię i prawo

06.09.2015. PAP/Tytus Żmijewski
06.09.2015. PAP/Tytus Żmijewski

Na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, najwięcej kandydatów zgłosiło się na kierunek lekarski, psychologię i prawo. O jedno miejsce na kierunku lekarskim ubiega się 18,7 kandydatów - poinformowała w czwartek uczenia.

UMK w czwartek zakończył pierwszą turę rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Łącznie wpłynęło 20281 aplikacji złożonych przez 13559 osób.

Jak co roku, największą popularnością cieszył się kierunek lekarski w bydgoskiej części UMK - Collegium Medicum, na który zarejestrowało się 3817 osób. Dalsze miejsca w rankingu zajęły kierunki z toruńskiej części kampusu: psychologia - 1121, prawo - 1045, weterynaria - 842 i filologia angielska - 607.

Drugim najbardziej popularnym kierunkiem w Collegium Medicum była biotechnologia medyczna, na którą zgłosiło się 177 osób, czyli 5,5 zgłoszeń na jedno miejsce. Na kolejnych miejscach znalazła się fizjoterapia - 581 zgłoszeń - 4,8 na jedno miejsce oraz kosmetologia, gdzie o jedno miejsce ubiega się czworo kandydatów.

Najwięcej osób na jedno miejsce przypada na kierunku lekarskim - 18,7, a wysoką popularnością cieszy się również weterynaria - 11,6. Kolejne miejsca zajmują filologia angielska - 11, japonistyka - prawie 10 i psychologia - ponad 9 kandydatów na miejsce.

W czwartek na indywidualnych stronach kandydatów pojawiły się wyniki rekrutacji. Gwarancją przyjęcia osoby, która zakwalifikowała się na studia, jest złożenie do 20 lipca kompletu dokumentów. Ogłoszenie wyników drugiego etapu rekrutacji przewidziano 22 lipca. 

PAP - Nauka w Polsce,  Jerzy Rausz

rau/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera