300 osób otrzyma wsparcie finansowe z programu Banach

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

300 młodych osób z krajów rozwijających się, planujących podjęcie studiów w Polsce, otrzyma stypendia z Programu Banach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i MSZ. Główny cel programu to wyrównywanie poziomu życia w różnych regionach świata.

"W tegorocznej edycji spośród 2049 zgłoszeń z 32 krajów przyznano wsparcie finansowe dla 300 osób. Warto zauważyć, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej i międzynarodowej zanotowano wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji, w której statystyki przedstawiały się następująco: prawie 2000 zgłoszeń i 260 przyznanych stypendiów" – podano w komunikacie NAWA. Ponad 70 proc. zgłoszeń uzyskało pozytywną ocenę merytoryczną wniosku.

Największą liczbę w gronie stypendystów stanowią obywatele z Azerbejdżanu, Etiopii, Nigerii. Poza tym w gronie znaleźli się także studenci z Albanii, Angoli, Armenii, Białorusi, Brazylii, Czarnogóry, Gruzji, Indii, Indonezji, Iraku, Iranu, Jordanii, Kazachstanu, Kenii, Kolumbii, Libanu, Macedonii Północnej, Meksyku, Palestyny, RPA, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i z Wietnamu.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Największą popularnością wśród studentów cieszyły Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska. Wśród dziedzin, które były najczęściej wskazywane przez wnioskodawców, znalazły się dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i nauk ścisłych i przyrodniczych.

Stypendium Banach NAWA upamiętnia prof. Stefana Banacha (1892-1945), jednego z najbardziej znanych na świecie polskich matematyków. Był współtwórcą lwowskiej szkoły matematycznej i analizy funkcjonalnej, czyli działu matematyki mającego zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych. Obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez ministra edukacji i nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Ponadto obywatelom niektórych krajów – czyli Albanii, Armenii, Azerbejdżan, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Wyniki naboru są na stronie: www.nawa.gov.pl.

PAP - Nauka w Polsce,  Agata Zbieg

agz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera