Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
16.07.2022 aktualizacja 16.07.2022

Leki na migrenę mogą pomóc w walce z otyłością

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Tryptany, popularne leki na migrenę, mogą okazać się pomocne w leczeniu otyłości – informują naukowcy z University of Texas. Ich wnioski opublikował „Journal of Experimental Medicine”.

Amerykanie testowali działanie sześciu tryptanów na otyłych myszach, które przez siedem tygodni karmiono wysokotłuszczowym pożywieniem. Zaobserwowano, że myszy, którym podawano niektóre z tryptanów spożywały mniej karmy niż pozostałe gryzonie.

Po 24 dniach myszy otrzymujące codziennie frowatryptan straciły średnio 3,6 proc. wagi ciała, podczas gdy myszy, którym nie podawano tryptanów przytyły średnio o 5,1 proc.

„Tryptany oddziałują na receptory serotoniny 1B (Htr1b), które dotychczas nie zostały dobrze przebadane pod kątem wpływu na apetyt i utratę masy ciała. Okazuje się, że leki te, a zwłaszcza jeden z nich, mogą już w ciągu niecałego miesiąca przyczynić się do zmniejszenia masy ciała i poprawić metabolizm glukozy” – mówi dr Chen Liu, autor badań.

Chcąc sprawdzić, w jaki sposób frowatryptan wpływa na apetyt i wagę, naukowcy wyhodowali zmodyfikowane genetyczne myszy, które nie posiadały jednego z dwóch receptorów serotoniny Htr1b lub Htr2c. W przypadku myszy pozbawionych receptora Htr1b frowatryptan nie zmniejszał apetytu i nie wpływał na wagę, co potwierdziło, że działanie leku związane jest konkretnie z tym receptorem. Dodatkowo badacze zidentyfikowali w mózgu neurony odgrywające najważniejszą rolę w regulacji apetytu poprzez receptor Htr1b.

„Istnieje duży potencjał wykorzystania tych znanych i bezpiecznych leków w terapii otyłości”- komentuje dr Liu.

Źródło: DOI: 10.1084/jem.20212307 (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022