Białystok/ Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali nowy bolid CMS - 08

Fot. Piotr Awramiuk
Fot. Piotr Awramiuk

Nowy samochód wyścigowy, bolid CMS-08 skonstruowali studenci Politechniki Białostockiej. W piątek oficjalnie zaprezentowano go na tej uczelni. Maszyna na brać udział w kilku seriach zawodów za granicą w klasie Formula Student.

Bolid to dzieło 31-osobowej grupy studentów z zespołu Cerber Motorsport, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Młodzi konstruktorzy podkreślają, że nowy bolid jest lżejszy i łatwiejszy w prowadzeniu niż modele przygotowywane w poprzednich latach.

Koordynatorzy zespołu: Michał Gleba i Patryk Siekaniec mówili na konferencji prasowej, że prace nad maszyną trwały 9 miesięcy, z czego 5 miesięcy projektowanie, a przez kolejne miesiące budowano, a potem przetestowano pojazd. Ma on udoskonaloną konstrukcję w stosunku do poprzednich, lżejszy, bardziej wydajny, lepiej kontrolowany przez kierowcę, bardziej wybalansowany, bezpieczniejszy.

Bolid będzie brał udział w zawodach w klasie Formula Student, m.in. w Niemczach, Austrii, Włoszech i Czechach.

Prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB powiedział, że bolid jest owocem ciężkiej pracy studentów, z których uczelnia jest dumna. "Wiem, ile to kosztowało trudu, wysiłku, wyrzeczeń" - mówił Szusta. Dodał, że nie było też łatwo o pieniądze na te prace, jest mało sponsorów, ale się udało i powstał bolid, który może rywalizować z innymi pojazdami, które są konstruowane na świecie dzięki wsparciu dużych marek motoryzacyjnych. Podkreślał, że praca nad bolidem oznacza dla studentów zdobycie szerokiej wiedzy i różnych umiejętności ważnych dla przyszłej pracy zawodowej.

Prodziekan ds. rozwoju i współpracy na wydziale mechanicznym dr hab. inż. Łukasz Derpeński, prof. PB zwrócił uwagę, że 9 miesięcy prac nad bolidem to krótki czas, ale udało się na uczelni stworzyć miejsce i atmosferę, dać wsparcie, aby takie konstrukcje powstawały. Podkreślał, że ważne jest to, że w trakcie prac powstają i są wdrażane różne innowacyjne elementy.

Maszyna była już przetestowana na Torze Wschodzący Białystok.

Prace nad bolidem były kwotą 70 tys. zł dofinansowane z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Starty maszyny w zawodach wspiera miasto Białystok.

PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera