W wieku 95 lat zmarł wybitny chirurg, w latach 80. i 90. prorektor ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, a w młodości uczestnik Powstania Warszawskiego prof. Zygmunt Górka – poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Zygmunt Górka urodził się 19 lipca 1927 r. w Poznaniu w rodzinie lekarskiej. Podczas II wojny światowej z rodziną przeprowadził się do Końskich. Jako piętnastolatek wstąpił do Armii Krajowej. W randze kaprala służył w Powstaniu Warszawskim w kompanii rotmistrza Adama Rzeszotarskiego na Żoliborzu. Posługiwał się pseudonimem "Żak", a później "Zawrat". Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego pod Magdeburgiem.
Po zakończeniu wojny powrócił do Końskich, gdzie w 1945 r. zdał maturę, a następnie rozpoczął studia medyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dyplom lekarza otrzymał w 1952 r. Wkrótce potem rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w I Klinice Chirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, prowadzonej przez wybitnego chirurga prof. Józefa Gasińskiego. W 1974 r. objął kierownictwo Katedry Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie, którą kierował przez 23 lata.
W latach 1980-1982 oraz 1990-1992 pełnił funkcję prorektora ds. klinicznych ŚAM w Katowicach. Był członkiem wielu towarzystw Naukowych m.in.: Towarzystwa Chirurgów Polskich, Towarzystwa Gastroenterologii, Komitetu Patofizjologii Obrażeń Klatki Piersiowej PAN, Komitetu Patofizjologii PAN. Wchodził w skład komisji redakcyjnej "Polskiego Przeglądu Chirurgicznego" oraz rady programowej czasopisma "Gastroenterologia Polska".
Odznaczony m.in.: Nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za całokształt prac badawczych w zakresie urazów klatki piersiowej, Nagrodą The European Association for Gastroenterology and Endoscopy, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżami Komandorskimi i Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką "Za wzorową pracę w służbie zdrowia". Wielokrotnie wyróżniany nagrodami rektora Śląskiej Akademii Medycznej za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, w 2003 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
"Żegnamy wybitnego specjalistę, szlachetnego i prawego człowieka, szanowanego i cenionego przez współpracowników i młodzież nauczyciela akademickiego, cieszącego się autorytetem w środowisku medycznym" – oświadczył rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 8 lipca o godz. 13:00 w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach przy ul. Panewnickiej 76. (PAP)
Anna Gumułka
lun/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.