Nauka dla Społeczeństwa

21.09.2023
PL EN
06.07.2022 aktualizacja 06.07.2022

Do 31 lipca Instytut De Republica czeka na zgłoszenia do konkursu dla przedstawicieli nauki i sztuki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Do 31 lipca Instytut De Republica przyjmuje zgłoszenia do Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki. Kandydatami mogą być naukowcy do 40. roku życia oraz uczeni o znaczącym dorobku lub zaangażowani w działalność międzynarodową.

Konkurs obejmuje pięć kategorii. Trzy kategorie podstawowe dla młodych naukowców do 40. roku życia: nauki humanistyczne; nauki społeczne; sztuka; oraz dwie kategorie specjalne (bez ograniczenia wiekowego): za cały dorobek naukowy; za działalność międzynarodową. W każdej z kategorii zostanie nagrodzono jedna osoba.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursu - składająca się z przedstawicieli świata nauki - wyłoni laureatów w danej kategorii. Zwycięzcy otrzymają statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza, nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych oraz możliwość wydania własnej publikacji w Wydawnictwie Instytutu De Republica (w terminie do 2 lat od przyznania nagrody).

PAP jest patronem medialnym konkursu. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą konkursu jest wspieranie i promocja nie tylko najwybitniejszych młodych badaczy (do 40. roku życia), którzy na wczesnym etapie kariery wykazują potencjał, aby osiągnąć pozycję liderów w swojej dziedzinie. To również szansa na promocję cenionych polskich naukowców, którzy swoją pracą, dorobkiem naukowym oraz działalnością międzynarodową są inspiracją dla młodych.

Kandydatów mogą zgłaszać uczelnie, podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty badawcze, jednostki naukowe i komitety naukowe Polskiej Akademii Nauk, wydziały lub komisje Polskiej Akademii Umiejętności, stowarzyszenia naukowe oraz osoby prywatne.

W każdej z kategorii można zgłosić tylko jedną osobę, w innym wypadku zgłoszenie nie zostanie rozpatrzone. Dorobek i działalność kandydatów ocenią jurorzy - eksperci w dziedzinie: historii, prawa, filozofii, literatury, kultury, sztuki, politologii, socjologii.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 lipca 2022 roku.

Regulamin zawierający szczegółowy opis konkursu oraz listę wymogów niezbędnych do prawidłowego zgłoszenia kandydata, a także wszystkie dokumenty, znajdują się na stronie www.iderepublica.pl.

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia prezesa Rady Ministrów z 16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023