Podobny zapach to większa szansa na przyjaźń

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Ludzie, którzy podobnie pachną, chętniej zaprzyjaźnią się ze sobą – piszą naukowcy w najnowszym numerze „Science Advances”.

Osoby o podobnym zapachu chętniej zaprzyjaźnią się za sobą – doszli do wniosku naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu na podstawie chemicznej analizy zapachów wydzielanych przez ludzkie ciała.

Psy zazwyczaj potrafią z daleka rozpoznać, czy zbliżający się pies jest przyjacielem, czy wrogiem. W razie wątpliwości oba osobniki obwąchują się nawzajem, zanim przystąpią do zabawy lub utarczki. Ta dominująca rola węchu została udokumentowana u wszystkich ssaków lądowych z wyjątkiem ludzi. Czy rzeczywiście ludzie nie używają węchu w sytuacjach społecznych, a może to zachowanie u ludzi jest ukryte, a nie jawne?

Okazuje się, że w serii eksperymentów opartych na analizie zapachów naukowcy z Instytutu Weizmanna byli w stanie przewidzieć, czy ludzie - początkowo całkowicie obcy - będą mieli chęć na zawarcie znajomości. W tym celu używali urządzenia, zwanego elektronicznym nosem (eNose). Jak podkreślają, wyniki ich badań dowodzą, że węch może odgrywać większą rolę w interakcjach międzyludzkich, niż dotąd sądzono.

Jak zaznacza prowadząca badania Inbal Ravreby, ludzie mają nieustanną tendencję do podświadomego wąchania zarówno siebie, jak i do rejestrowania zapachów innych ludzi. Wiadomo, że chętniej nawiązujemy przyjaźń z kimś, kto myśli podobnie jak my czy wyznaje podobne wartości. Naukowcy uważają, że podprogowo rejestrujemy cudzy zapach i kwalifikujemy daną osobę jako kandydata na znajomego lub wręcz przeciwnie, dystansujemy się.

Więcej: https://wis-wander.weizmann.ac.il/life-sciences/scent-friend (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera