Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
30.06.2022 aktualizacja 30.06.2022

Japonia/ Po 11 latach cofnięto nakaz ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej w Fukushimie

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania został w czwartek zniesiony w części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Fukushima, co pozwala mieszkańcom na powrót do domów po raz pierwszy od czasu katastrofy nuklearnej z marca 2011 roku - poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

Ograniczenia w "trudnej do powrotu" strefie w Okumie zostały zniesione o 9 rano, po raz pierwszy w przypadku gminy, na której terenie znajduje się elektrownia Fukushima Daiichi należąca do Tokyo Electric Power Company Holdings w północno-wschodniej Japonii.

Obszar o powierzchni około 8,6 km kwadratowych, po przeprowadzeniu prac dekontaminacyjnych w celu zmniejszenia poziomu promieniowania został wyznaczony jako miejsce odbudowy i rewitalizacji, co umożliwiło mieszkańcom powrót.

Okuma stała się drugą gminą w prefekturze Fukushima, w której ludzie wracają na obszar wyznaczony jako strefa trudna do powrotu, po tym, jak 12 czerwca zniesiono podobny nakaz ewakuacji dla części wioski Katsurao.

Cała populacja licząca około 11 500 mieszkańców Okumy została zmuszona do ewakuacji po tym, jak trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku spowodowały powstanie szkód w elektrowni jądrowej, co uczyniło ten obszar niezdatnym do zamieszkania.

Około 400 osób powróciło już do miasta, ponieważ w kwietniu 2019 r. zniesiono nakaz ewakuacji dla obszarów o niskim poziomie promieniowania.

Oczekuje się, że nakaz ewakuacji dla rejonów odbudowy i rewitalizacji w Futabie, innym mieście, która mieści elektrownię jądrową, zostanie zniesiony w lipcu lub później.(PAP)

mma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023