Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
23.06.2022 aktualizacja 23.06.2022

Ponad 2600 ofert pomocy dla ukraińskich naukowców w ramach akcji #ScienceForUkraine

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 2600 ofert pomocy dla ukraińskich naukowców zebrano przez trzy miesiące w ramach akcji #ScienceForUkraine – przekazali jej organizatorzy. Polski zespół wolontariuszy od początku mocno włączył się w tę inicjatywę.

Inicjatywa #ScienceForUkraine (https://scienceforukraine.eu/) powstała w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę w ramach międzynarodowego projektu koordynowanego przez Instytut Badań Literackich PAN. Celem jest zbieranie i rozpowszechnianie informacji o wsparciu oferowanym przez instytucje akademickie z całego świata studentom i naukowcom uciekającym z Ukrainy. Społeczność podsumowała trzy miesiące swoich działań w formie raportu (https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4139263).

Z dokumentu wynika, że opublikowano ponad 2600 ofert pomocy. Najwięcej z Niemiec, Francji i z Polski. W akcję zaangażowało się 133 wolontariuszy współpracujących z decydentami i instytucjami finansującymi w celu zwiększenia wsparcia dla ukraińskiej społeczności akademickiej. Stronę z ofertami odwiedzono w czasie 3 miesięcy 120 tys. razy, z czego 12 tys. razy z obszaru Ukrainy.

"Działamy dalej, nastawiając się bardziej na dalszą perspektywę i nagłaśnianie potrzeb ukraińskiego środowiska naukowego" – przekazał PAP jeden z koordynatorów przedsięwzięcia, kierownik Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN dr Maciej Maryl. Dodał, że z bazy ponad 2600 ofert wycofano ok. 15 proc. ogłoszeń, ale faktycznie wykorzystano z pewnością więcej, bo niektóre instytucje nie zgłaszają chęci ich usunięcia lub mają więcej dostępnych miejsc.

We wnioskach w raporcie czytamy, że strona internetowa scienceforukraine.eu stała się znaną bazą danych z ofertami pracy i wsparcia dla naukowców. Polska grupa wolontariuszy była szczególnie aktywna na polu bezpośredniego wsparcia dla aplikantów i aplikantek, oraz przedstawiania sugestii działań polskim instytucjom naukowym.

Baza danych #ScienceForUkraine powstała 26 lutego 2022 r. w reakcji na gwałtowna potrzebę zgromadzenia w jednym miejscu ofert wsparcia dla ukraińskiej społeczności akademickiej. Tworząc hasztag #ScienceForUkraine i zakładając konto na Twitterze, #ScienceForUkraine początkowo miała na celu rozpowszechnianie informacji o wsparciu dostępnym dla ukraińskich uczonych i studentów. Z czasem #ScienceForUkraine przekształciło się w jedną z najbardziej aktywnych i wpływowych społeczności wolontariuszy wspierających ukraińskich naukowców – zaznaczono w raporcie.

Podano także, że w ramach #ScienceForUkraine działa wiele aktywnych grup krajowych, które elastycznie reagują na potrzeby najistotniejsze lokalnie.

"Zbieranie informacji, tworzenie plakatów na stacjach granicznych, mentoring, doradztwo w zakresie organizacji transferów oraz kontakty z decydentami to niektóre z zadań wykonywanych przez wolontariuszy" – wyliczono.

Polski zespół wolontariuszy od początku mocno włączył się w inicjatywę. Po tygodniu wydrukowano ulotki informujące o bazie danych, które rozprowadzono po punktach informacyjnych dla uchodźców. Jak czytamy w podsumowaniu projektu, polscy wolontariusze odpowiadają też na bezpośrednie prośby o pomoc – sieć opiekunów z różnych dyscyplin wspiera ukraińskich uczonych w szukaniu konkretnych ofert pomocy i w przygotowaniu aplikacji. Zespół opracował także ankietę dotyczącą potrzeb i preferencji uczonych z Ukrainy.

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022