Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
21.06.2022 aktualizacja 21.06.2022

Lublin/ Rosyjska agresja na Ukrainę tematem nowej edycji "Aeropagu Uniwersytetów"

11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nz: dziedziniec. PAP/Wojciech Pacewicz 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Nz: dziedziniec. PAP/Wojciech Pacewicz

Rosyjska agresja na Ukrainę będzie głównym tematem nowej edycji cyklu debat "Aeropag Uniwersytetów", która zostanie zainaugurowana uroczyście w piątek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie aksjologicznym aspektom konfliktu zbrojnego.

Cykl debat pod nazwą "Aeropag Uniwersytetów" jest inicjatywą środowiska akademickiego czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pierwsza edycja poświęcona była zagadnieniom związanym z pandemią COVID-19, w tym systemowi wartości, granicom etycznym medycyny, relacjom społecznym i problemom gospodarczym.

Jak poinformował w komunikacie KUL, w nowej edycji głównym tematem będzie agresja Rosji na Ukrainę w kontekście konsekwencji prawnych, społecznych i gospodarczych.

"Dobro i nadzieja, zło i lęk ludzi naszych czasów, szczególnie doświadczających wojny i gwałtu, bólu i tułaczki, są również dobrem i nadzieją, złem i lękiem wspólnot uniwersyteckich. I nie można znaleźć nic prawdziwie ludzkiego, doświadczanego i poznawanego, co nie odbijałoby się echem troski w ich salach wykładowych" – podkreślili organizatorzy "Areopagu Uniwersytetów", dodając, że wojna rosyjsko-ukraińska, tak jak wcześniej pandemia COVID-19, zachwiała wiarą społeczeństw Zachodu w stabilność i rozwój.

Inaugurację kolejnej edycji cyklu debat zaplanowano w najbliższy piątek 24 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Oprócz rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego swoją obecność zapowiedzieli rektorzy UW, UJ, UAM i UWM. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie aksjologicznym aspektom wojny. Wezmą w nim udział przedstawiciele filozofii, teologii, nauk humanistycznych i nauk o komunikacji.

Kolejne trzy debaty będą dotyczyć prawnych, społecznych i gospodarczych zagadnień związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w spotkaniu "Prawo do przemocy? Prawne aspekty wojny" udział wezmą m.in. politolodzy i badacze zajmujący się bezpieczeństwem, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w debacie "Uchodźcy. Koegzystencja czy asymilacja. Społeczne aspekty wojny" – m.in. socjolodzy i psycholodzy, a na Uniwersytecie Warszawskim w spotkaniu "Zarabiać na przemocy? Gospodarcze aspekty wojny" – m.in. eksperci w dziedzinie ekonomii i bankowości.

Debata na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie się w piątek o godz. 16.00. Przewidziano również transmisję online w mediach społecznościowych KUL-u.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022