Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
21.06.2022 aktualizacja 21.06.2022

Noblista Jean-Marie Lehn z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Jean-Marie Lehn otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – poinformowała uczelnia.

Prof. Jean-Marie Lehn to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1987 r. Naukowiec jest wykładowcą Collège de France. W badaniach zajmuje się zarówno chemią teoretyczną, supramolekularną, jak i chemią stosowaną oraz materiałową.

Rzecznik prasowy UAM Małgorzata Rybczyńska przekazała, że poniedziałkowa uroczystość nadania nobliście tytułu doktora honoris causa poznańskiego uniwersytetu odbyła się w Auli Lubrańskiego Collegium Minus.

Rybczyńska zaznaczyła, że w uchwale Senatu UAM dotyczącej nadania tytułu podkreślono, iż prof. Lehn jest jednym z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, „wskazującym nowe kierunki ludzkiej myśli”.

Podczas wystąpienia po wręczeniu tytułu prof. Lehn przyrównał chemików do artystów.

„Kamień, dźwięk i słowo same nie stanowią dzieła rzeźbiarza, kompozytora lub pisarza, który z nich tworzy. Podobnie chemik tworzy nowe cząsteczki, materiały i nowe właściwości z elementów danych mu przez naturę. Treścią chemii nie jest jedynie odkrywanie, ale wynalazki, a przede wszystkim tworzenie. Księgi chemii nie należy tylko odczytać – należy ją napisać. Partytura w chemii nie służy do odczytania – trzeba ją skomponować” – mówił noblista.

Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że nadany w poniedziałek tytuł jest nie tylko wyrazem podziwu dla osiągnięć naukowca, ale stanowi także dowód „wielkiej wdzięczności za szczególne zasługi profesora dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza”.

„Profesor Lehn jest mistrzem dla kilku pokoleń poznańskich chemików, wielu z nich miało okazję odbywać staże w laboratorium profesora w Strasburgu, korzystać z jego rad, recenzji i wsparcia. Profesor Lehn to także życzliwy ambasador naszej uczelni we Francji i Europie, co miało znaczący wpływ na powodzenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w staraniach o przystąpienie do Uniwersytetu Europejskiego. Jest wreszcie wielkim znawcą i wielbicielem polskiej kultury, szczególnie muzyki. Trudno byłoby znaleźć większego przyjaciela Polski i Polaków wśród wielkich uczonych tego świata” – zaznaczyła rektor.

Dziekan Wydziału Chemii UAM prof. dr hab. Maciej Kubicki podziękował nobliście za „zadawanie ważnych pytań, za racjonalny entuzjazm, za wskazywanie nowych kierunków, za współpracę”.

Z kolei prof. Violetta Patroniak z Wydziału Chemii UAM w swojej laudacji określiła noblistę mianem wirtuoza chemii i mistrza, który „wpoił swoim uczniom poczucie odpowiedzialności, potrzebę dociekania prawdy oraz przekonanie, że każdy sukces naukowy jest efektem wytężonej pracy”.

„Tym, co szanownego doktora honorowego wyróżnia szczególnie wśród wielkich uczonych tego świata, jest jego ogromna życzliwość oraz otwartość i to one powodują, że odgrywa rolę wyjątkowego i niezwykle inspirującego naukowego autorytetu, którego badania są kluczem do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a nawet – zgodnie z definicją chemii supramolekularnej poza nią" – powiedziała prof. Patroniak. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023