Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
20.06.2022 aktualizacja 20.06.2022

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. Alan Stocki i Mateusz Byczkowski - Centrum Komunikacji i Promocji UG Fot. Alan Stocki i Mateusz Byczkowski - Centrum Komunikacji i Promocji UG

Kilkadziesiąt paneli fotowoltaicznych zamontowano na dachu budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to pierwszy etap projektu "zielony uniwersytet". W kolejnych etapach powstaną m.in. oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz wyspa energetyczna.

Władze Uniwersytetu Gdańskiego w przesłanym komunikacie poinformowały o zamontowaniu kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest przy ul. Wita Stwosza 51.

Rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski cytowany w komunikacie stwierdził, że uniwersytet wchodzi w nowy etap "sięgania po alternatywne źródła energii". "Zależy nam na stworzeniu kampusu, który będzie zestawem dobrych technologicznych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii, czy mikrogospodarki wodnej" - podkreślił rektor.

Dodał, że instalacje fotowoltaiczne, które zamontowano na budynkach UG to początek. "Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każdy pracownik i student będzie mógł być dumny z tego, na jaką skalę budynki uniwersyteckiego kampusu oszczędzają energię i przyczyniają się do redukcji śladu węglowego" - tłumaczył Stepnowski.

Montaż paneli fotowoltaicznych został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 100 tys. zł. Koszt kupna i montażu instalacji na budynku Neofilologii wyniósł ok. 150 tys. zł.

Władze uczelni podkreślają, że dalsze prace dotyczące optymalizacji systemów energetycznych infrastruktury UG obejmą kolejno: optymalizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w budynkach oraz obiektach infrastruktury UG, budowę wyspy energetycznej (zespołu różnego rodzaju instalacji wytwarzających energię, jak panele czy folie fotowoltaiczne), zasilenie energetyczne Błękitnej Wioski na Kampusie w Helu (z wykorzystaniem podsystemów OZE).

Przewidywany termin zakończenia całego projektu to 2024 r., a szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 3 mln złotych.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mark/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022